Loading...

X HJS 2014 - Jan Kudyk & Kwartet Tomasza Kudyka 2/2

1,366 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 3, 2014

X Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa 2014 - Jan Kudyk & Kwartet Tomasza Kudyka.

Jan Kudyk (ur. 10 maja 1942) - krakowski muzyk jazzowy, trębacz, popularyzator jazzu rozpoczął swoją, jak sam to nazywa, "przygodę z jazzem" już jak nastolatek. Nic nie wskazywało wówczas, że poświęci się jazzowi, bo najpierw studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim zdobywając w ten sposób swój pierwszy zawód. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej były jednak początkiem jego właściwej drogi zawodowej.Studia te ukończył w klasie trąbki u prof. Ludwika Lutaka.
Już podczas studiów prowadził zespoły: "Cracovia 2", później "College Dixieland Band". W listopadzie 1962 założył zespół "Jazz Band Ball", który później przyjął nazwę "Jazz Band Ball Orchestra". Pierwszym oficjalnym występem grupy był udział w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej zakończony sukcesem -- zajęciem I miejsca i zdobyciem nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zespół występował we wszystkich prawie zakątkach świata, stając się prawdziwym ambasadorem polskiego jazzu tradycyjnego.

Tomasz Kudyk (ur. 1 maja 1976 w Krakowie) -- polski trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer. Syn Jana Kudyka, założyciela i długoletniego lidera zespołu Jazz Band Ball Orchestra. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Lider i założyciel kwintetu jazzowego New Bone, z którym nagrał trzy autorskie płyty - „Something for now" (2004), „It's not easy" (2009) i „Destined" (2012). Zespół wykonuje głównie jego kompozycje. Miał okazję współpracować między innymi z takimi muzykami jazzowymi, jak: Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Andrzej Cudzich, Joachim Mencel, Jan Pilch, Leszek Kułakowski, Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Wojciech Groborz, jak również z innymi artystami: Janem Nowickim, Edwardem Linde-Lubaszenko, Grzegorzem Turnauem, Markiem Grechutą. W 2011r. uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wojciech Kamiński - pianista, organista, kompozytor i pedagog. W roku 1965 założył zespół Old Timers. Współpracował z wieloma piosenkarzami, nie tylko jazzowymi (Danuta Błażejczyk, Irena Jarocka, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rosiewicz, z zespołem Aleksandra Bema), a także z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Często koncertuje solowo. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Prowadzi też swój reaktywowany zespół Swing Workshop. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli. Od 2013 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka".

Andrzej Zielak - kontrabasista, w swoim dorobku artystycznym ma występy na wielu festiwalach jazzowych, w Polsce oraz po za jej granicami m.in.: Jazz Jambore, Bielska Zadymka Jazzowa, Festival Jazz d'Avignon, Jazz Forum Festiwal, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, "Old Jazz Meeting" w Iławie i in. Co było okazją do gry w zespołach: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Krzysztofa Popka, Anny Serafińskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Wojtak Kamińskiego, Karoliny Glazer, Moniki Borzym, Old Timers.

Bogdan Kulik - perkusista. W roku 1970 zdał egzamin do "Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia i Telewizji". Od roku 1978 pracował w Big Bandzie "Studio S-1 Polskiego Radia i Telewizji". Przez 15-cie lat był członkiem sekcji rytmicznej duetu fortepianowego "Marek i Vacek". Nagrywał i występował z całą czołówką ówczesnych gwiazd piosenki, muzyków i aktorów. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sekcyjny. Na stałe gra w zespole Old Timers oraz Swing Workshop. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli.

Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring:
http://www.hotjazzspring.eu
Organizatorzy:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
http://www.psjt.pl
Filharmonia Częstochowska
http://www.filharmonia.com.pl

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...