124
 • Szewcy / reż. Jerzy Stuhr / zwiastun

  2,215 views 1 year ago
  Są takie sztuki, na które przychodzi czas i wtedy trzeba je wystawiać. Dzisiaj jest czas na „Szewców” Witkacego. Jest tak wiele tematów które dręczyły autora i niepokoją nas dzisiaj w równym stopniu. Te niepokoje wracają kiedy jesteśmy świadkami przemian, co do których celowości nie jesteśmy pewni. Nie jesteśmy pewni też co do ludzi, którzy te przemiany zdecydowali się wprowadzać. Ten nasz niepokój to jeden z tematów „Szewców”. Czy prawo jest dla ludzi czy dla władzy? To Szewcy ale i nasz dzisiaj dylemat. Kim jesteśmy? Europejczykami czy przede wszystkim Polakami? I o tym są „Szewcy”. Czy kultura narodowa czy europejska ma być naszą tożsamością? I o tym mówią „Szewcy”. Czy wielka siła kobiecości i jej praw ma zdominować coraz bardziej pogrążający się w kryzysie system patriarchatu? To też są pytania Witkacego. A przede wszystkim ten wielki dylemat, że każda rewolucja pozostawia po sobie niedosyt i niespełnienie. Strach! Metafizyczny strach istnienia. Pokazanie go na scenie może trochę nam wszystkim pomoże. Dlatego „Szewców” dzisiaj wystawić trzeba!

  Jerzy Stuhr

  autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
  opracowanie i reżyseria: Jerzy Stuhr
  scenografia: Natalia Kitamikado
  kostiumy: Elżbieta Terlikowska
  muzyka: Jerzy Satanowski
  przygotowanie wokalne: Adam Rymarz
  ruch sceniczny: Tomasz Dajewski
  reżyseria światła: Rafał Wróblewski
  kaskaderzy: Bartosz Głąbała, Tomasz Lewandowski, Olesław Madej, Stachu Madej, Tomasz Maziarz
  premiera: 8 grudnia 2017 r., Duża Sala

  występują: Monika Buchowiec, Magdalena Kaszewska, Wojciech Bartoszek, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Viet Anh Do (gościnnie), Robert Do Tuan (gościnnie), Kacper Gaduła-Zawratyński (gościnnie)

  Przedstawienie będzie ukoronowaniem projektu Łódź stolicą awangardy, którego operatorem jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

  czas trwania: 2 godziny i 15 minut z przerwą

  strona spektaklu: www.nowy.pl/item/spektakle/article/Szewcy/lang/pl

  video: Rafał Wróblewski Show less
  Read more
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
 • Popular uploads Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...