15
ENGLISH: This page is built in order to principally protect, develop and promote the Zaza language. Therefore the texts mostly are writte...
ENGLISH: This page is built in order to principally protect, develop and promote the Zaza language. Therefore the texts mostly are written only on the Zaza language. The articles in Swedish, English and Turkish are here to inform about our language and the difficulties and obstacles that exist. The Zaza language has just been a written language in about fifteen years. Our language belongs to the Indo-European family. About 3-4 million people in foremost southeast Turkey speak the Zaza language. 

TURKISH: Bu sayfanın kuruluş amacı Zaza dilinin korunmasını, geliştirilmesini ve illerlemesini sağlamak içindir. Bu gerekçeden dolayı, sitemizdeki yazıların ağırlıklı bölümü Zazacadır. İsveççe, İngilizce ve Türkçe olan makale ve yazılar enfermasyon içeriklidir. Yani Zaza dilinin yaşadığı zorlukları ve engelleri kamaoyuna duyurmaktır. Zazacanın, yazım diline dönüştürülmersinin tarihi 15-20 yıl gibi bir süredir.
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...