170
 • Üniversiteli Olmak, Antropoloji ve Yeni Hayat

  720 views 1 year ago
  Geçtiğimiz ayın son günü bazı evlerde diğerlerine oranla ayrı bir heyecan yaşanıyordu. Bilgisayar ekranlarına, tabletlere, akıllı telefonlara odaklananları harekete geçirecek tek birşey vardı. O da YKS sonuçlarının açıklandığına dair haberlerdi. Sonrasında yaşananlar ise malum. Adayların bir kısmı yaşadığı mutluluğu, heyecanı ailesi ve arkadaşları ile paylaşırken diğer kısmı ise bekledikleri sınav sonucuna ulaşma hayallerini, umutlarını bir sene sonra ki sınava kadar ertelediler.

  Üniversiteyi kazanmak sınava giren bütün adaylar için çok ama çok önemli bir konu. “Üniversiteli olmak” ise üniversiteyi kazanmanın ötesinde bir anlam ifade ediyor. Fakat bu konunun üniversiteyi kazanmanın gölgesinde kaldığını düşünüyorum. Binbir emekle sınavlara hazırlanan, kazanan ve yüksek öğrenime devam eden gençlerimizin hayatlarında dönüm noktası olabilecek bu aşamanın hiçbir anını boşa geçirmeden değerlendirmeleri gerektiğini vurgulamalıyız.

  Yepyeni bir hayatın başlangıç noktası olarak ta ifade edebileceğimiz bu dönemde aslında gelecekteki yaşantımızın da seçimini yapıyoruz. Gençlerimiz meslek seçiminin soğuk yüzü ile ne yazık ki orta öğrenimin son senesinde karşı karşıya geliyor. Üniversite sınavı aşamasında yapılan tercihlere bağlı olarak kariyer planımızın en keskin virajını almamız bekleniyor. Yapılan tercihlerin ne kadarının adayın kendi iradesini yansıttığı da üzerinde durulması gereken bir başka konu. Tercihi yapan her ne kadar aday olarak görünse de aslında ebeveynlerin, çevrenin, rehberlik servislerinin, dönemin trendlerinin vs. etkilediği ve kariyer planlaması dikkate alınmadan yapılan yönlendirmeler yıllar boyu yaşanabilecek mutsuz bir hayatın özellikle de iş hayatının başlangıcı olabiliyor. Seçilen mesleğin bir şekilde yaşam tarzımızı da belirlediğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

  Kaç yaşında olursa olsun her insan ömrünün son anına kadar kendini tanıma yolculuğunu sürdürür. Üniversiteye adım attığınız bu günlerde yaşamaya başlayacağınız değişimi ve etkilerini farkettiğinizde artık eski siz olmadığınızı bir kere daha göreceksiniz.

  Devamı videomuzda :)

  00:00 - YKS ve Sonuçları
  00:30 - Üniversiteli Olmak
  00:55 - Meslek Seçimi ve Kariyer Planlamaya Başlangıç
  02:05 - Bilgiyi Talep Eden Kişi Olmak
  02:25 - Bilimsel Bilgiyi Geliştirmek
  02:40 - Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi
  03:10 - Antropoloji Tercihi / Aramıza Hoşgeldiniz
  03:20 - Antropoloji Hakkında
  04:15 - Antropolojide Kariyer Yapılabilir mi?
  05:25 - Antropologların Çalışabileceği Alanlar
  06:15 - Dikkat Çeken Konu Başlıkları
  07:10 - Kendi Kartvizitinizi Kendiniz Hazırlayın!..
  07:25 - Mezuniyet ve Sonrası
  07:45 - Kişisel SWOT Analizi Yapmak
  08:00 - Öğrencilik Döneminde Çalışmak ve Gönüllü Staj Yapmak
  08:50 - Özgeçmişin Hazırlanmaya Başladığı Dönem: Öğrencilik
  09:10 - Gelecek Video Tanıtımı

  http://www.facebook.com/Ant...
  http://twitter.com/Antropol...
  http://youtube.com/Antropol...
  http://instagram.com/Antrop... Show less
  Read more
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...