Upload
Městská část Praha 1
253
 • Praha 1 má pomník Milady Horákové

  128 views 1 week ago
  17. listopadu 2014 byly vyhlášeny výsledky architektonicko-výtvarné soutěže o návrh pomníku dr. Milady Horákové, která byla jednou z prvních obětí komunistů po puči v roce 1948. Autorem vítězného návrhu se stal akademický sochař Josef Faltus. V předvečer 17. listopadu 2015 byl pomník na Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice slavnostně odhalen.

  „Smrt Milady Horákové byla krutá, nespravedlivá a neomluvitelná. Statečnost a skon této ženy ale nebyly zbytečné. Nikdy se na ni totiž nezapomnělo a i díky tomuto pomníku a lidem, kteří se o něj zasloužili, se na ni ani nezapomene,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který osobně podpořil jak architektonicko-výtvarnou soutěž, tak i slavnostní odhalení pomníku JUDr. Milady Horákové.

  O celou realizaci se pak za spoluúčasti Městské části Praha 1 postaral Nadační fond Stránský. „Všichni, kteří mají zásluhu na vzniku tohoto důstojného pomníku – a to od prvotního nápadu až po konečnou realizaci – si zaslouží poděkování za velký kus práce pro naši demokracii,“ zdůraznil Oldřich Lomecký.

  „Padám, padám,
  tento boj jsem prohrála,
  odcházím čestně.
  Miluji tuto zem, miluji tento lid,
  budujte blahobyt.
  Odcházím bez nenávisti k vám.
  Přeji vám to.
  Přeji vám to…“

  Taková byla poslední slova Milady Horákové, demokratické političky, jež nepodlehla ani brutálnímu mučení komunistických vyšetřovatelů. Napsala je pouhé tři hodiny před svojí trýznivou popravou oběšením. A tato slova jsou také součástí pomníku na Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice.

  Pomník od Josefa Faltuse zobrazuje pult ze soudní síně s mikrofonem, ze kterého se chystá odlétnout skřivánek. Pult stojí na desce, na níž jsou zaznamenána poslední slova zavražděné Milady Horákové.

  „Za to, že má Česká republika nový pomník Milady Horákové, vděčí mimo jiné lidem, kteří se hlásí k češství stejně hrdě jako Milada Horáková,“ řekl Martin Jan Stránský, předseda správní rady Nadačního fondu Stránský.

  Ke dni odhalení pomníku bylo na sbírkovém kontě shromážděno více než 420 tisíc korun. Martin Jan Stránský za to při slavnostním odhalení poděkoval všem občanům v České republice i krajanům po celém světě.

  Kromě starosty Oldřicha Lomeckého se slavnostního odhalení pomníku zúčastnili kardinál Dominik Duka, radní Prahy 1 pro kulturu Jan Krejčí, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministryně školství Kateřina Valachová a další osobnosti. Nejvzácnějším hostem pak byla dcera Milady Horákové Jana Kánská.

  Další informace si můžete přečíst na www.nfstransky.cz. a na Wkipedii http://cs.wikipedia.org/wik... Show less
  Read more
 • Uploads Play all

  This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...