75
  • Pala kerrallaan ft. Rossi (GFM), Rodrigo & Joonatan Palmi (PSRT)

    30,105 views 3 years ago
    http://nuoretvaltaan.fi

    Artistit:
    Joonatan Palmi https://www.facebook.com/jo...
    Rodrigo Campos https://www.facebook.com/ro...
    Rossi https://www.facebook.com/go...

    Säv. ja tuotanto. Markus Savijoki (Volume Productions)

    Mukana myös:
    Remo Ronkainen http://remoronkainen.fi/
    Ester Laato http://esterlaato.fi/
    Mikko Kiuttu http://mikkokiuttu.fi/
    Mikael Elmolhoda http://mikaelelmolhoda.fi/
    Teija Muuraiskangas https://www.facebook.com/mu...
    Milka Taivassalo http://milkataivassalo.fi/

    Tuottaja: Jorge Soria (https://twitter.com/jyrisoria)
    Ohjaus: Sami Takkinen
    DOP, Valaisu: Mika Pakarinen
    Kamera-assistentti: Atte Auvinen
    Leikkaus: Sami Takkinen
    Värimäärittely: Mika Pakarinen
    Tuotantoyhtiö: Youngfield Films (http://youngfieldfilms.com/)

    Sanat:
    Kuinka kauan me venataan
    siihenkö asti et tää maa on ihan rappioil
    Ei oo varaa, mutta silti me pelataan
    kunnes uutiset on pelkästään tappioit

    Samoja nimii, samoja tunteit
    vuodest toiseen sama jengi heittelemäs kivii
    Barrikaadit kestää yhden miehen
    mut ei sitä että jengi nousee
    yhtenäiseen riviin

    Leipäjonot kasvaa, niin kun iphone
    kunpa ne vähenis, niin kun aitous
    Mielummin kapinoin ja motivoin
    kun apinoin ja kopioin,
    niin kun tää ois idols

    Mut vielä täällä on meit
    niitä jotka haluu kulkee eri teit
    Meille on annettu ääni, käytänkö sitä
    vai käännänkö pääni,
    mikä on mun plääni
    vaikutanko elämääni

    Laitetaan tuulemaan
    huomisen pystyy vielä muuttamaan
    pala kerrallaan
    On aika nousta seisomaan
    uskoa ja rakentaa uudestaan
    pala kerrallaan

    Kylmä maa kylmä niiku ice cube
    se ei lämpee sil et politiikot vaihtuu
    Yhteisöllisyys yhteisest dissist
    ja mietitää miksi
    nuoret on rikki

    Suomipojat ei saa tukee mut saa pikavippii
    ei oo varaa maksaa takas vikatikki
    Valtio käskee ”otot ulos”
    Siperian opetus toi vaa paatuneempaa tulost

    Itketää et vanhuksil o huonot tilat
    mut kukaa ei haluu omaa faijaa omaa himaa
    Voitko sanoo, että probleemat on suurii
    kun perheet hajoo käsiin
    niinku mun laihdutuskuuri

    Onko tää kaikki pahaa huonoo tuurii
    et puolet ongelmist on kulttuurii
    Näist mun laineist saattaa syntyy tabui
    mut mieti näit samal ku syytät vaa mamui

    Laitetaan tuulemaan
    huomisen pystyy vielä muuttamaan
    pala kerrallaan
    On aika nosta seisomaan
    uskoa ja rakentaa uudestaan
    pala kerrallaan
    Kohti unelmaa
    yhdessä juostaan
    Kohti unelmaa
    yhdessä juostaan

    (Oo-ooo…)
    Lähdetään tulemaan
    huomisen pystyy vielä muuttamaan
    pala kerrallaan
    On aika nousta seisomaan
    uskoa ja rakentaa uudestaan
    pala kerrallaan
    Kohti unelmaa
    yhdessä juostaan
    Kohti unelmaa
    yhdessä juostaan Show less
    Read more
  • Uploads Play all

    This item has been hidden
to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...