Loading...

Antoni Wit zaprasza na koncert

790 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 1, 2016

Koncert Symfoniczny

Antoni Wit - dyrygent
Polska Orkiestra Radiowa

W programie:
Wojciech Kilar - Uwertura uroczysta (2010)
Igor Strawiński - Suita Ognisty ptak (wersja 1919)
Piotr Czajkowski - Symfonia nr 5 e-moll op.64

Koncert poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Przez 17 lat był dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (obecnie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia). Następnie 11 lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej. Jego dorobek fonograficzny jest imponujący - ponad 200 płyt, w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.
Do koncertu z Polską Orkiestrą Radiową Maestro Antoni Wit wybrał dwa arcydzieła rosyjskich twórców, których w zasadzie nie trzeba rekomendować. Są znane i lubiane na całym świecie. Koncert rozpocznie Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara. Powstała w 2010 roku, z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom. Jest darem Wojciecha Kilara dla miasta, w którym mieszkał ponad sześćdziesiąt lat i którego jest honorowym obywatelem. „Katowicom zawdzięczam całą swoją edukację” – mówił kompozytor, „całe swoje życie, wszystko to co najważniejsze. Tym utworem mogłem złożyć hołd miastu. Cieszę się, że miałem taką szansę”. Rok później partytura dzieła trafiła do Muzeum Historii Katowic.

Prawykonanie 12 września 2010 r. w Katowicach poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk z Filharmonią Śląską, później utwór był wykonywany przez NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy, a na naszym koncercie Uwerturę po raz pierwszy będzie można usłyszeć w Warszawie.

3 kwietnia 2016 roku, godz. 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...