YouTube home National Registration Day
Upload

Loading...

Arrestohen tete shqiptare - Vizion Plus - News - Lajme

8,488 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 4, 2012

Policia serbe ka bastisur ne orët e para te mëngjesit shtëpitë e shqiptareve ne Luginën e Preshevës, ne fshatin Ternoc i Madh te komunës se Bujanovcit dhe ne Breznize, duke arrestuar 8 shqiptare, 5 prej te cilëve ish-ushtare te UCPMB-se dhe dy civile. Ata dyshohen për krime lufte ndaj civileve serbe, gjate vitit 2001. Ne një konference te jashtëzakonshme për shtyp ne qytetin e Vranjes, ministri i brendshëm serb Ivica Dacic tha se xhandameria serbe ka arrestuar 8 persona, 5 nga te cilët për krime lufte. Ata janë Elhami Salihi, Mustafë Limani, Sherif Abdiri, Nedir Sefedini dhe Sevdai Emërllahu. Ndërsa Blerim Duraku u arrestua për armëmbajtje pa leje dhe dy persona te tjerë u prangosen për shkak te kundërshtimit ndaj aksionit te policisë serbe. "Këto nuk janë arrestime politike, dhe ata te cilët janë te përfshire ne politike nuk duhet ta përdorin këtë si një alibi. Te gjithë janë te barabarte ne sytë e shtetit dhe përpara ligjit. Gjithashtu edhe një përkthyes i OSBE është mes te arrestuarve ne aksionin e sotëm. Ne te gjithë heshtim kur thonë se Fatmir Limaj u lirua ne mungese te dëshmive, kurse ne tani kemi fakte, atëherë pse ti lirojmë këta?" ka thënë Ivica Dacic. Te arrestuarit janë dërguar ne komisariatin e policisë ne Beograd.

Serbian police have raided in the early morning hours of Albanian homes in the Presevo Valley, in the village of Veliki Grand municipality of Bujanovac and Breznize, arresting Albanian 8, 5 of whose former UCPMB soldiers and two civilian . They are suspected of war crimes against Serb civilians during the year 2001. In an extraordinary press conference in the city of Vranje, Serbian Interior Minister Ivica Dacic said that Serbia xhandameria has arrested 8 people, 5 of which war crimes. They are Elhami Salihi, Mustafa Limani, Sheriff Abdiri, Nedir Sefedin and Sevdai statue. While Blerim Duraku was arrested for weapons possession and two other persons were handcuffed because of opposition to the Serbian police action. "These are not political arrests, and those who are involved in politics should not use this as an alibi. All are equal in the eyes of the state and the law. Also a translator between the OSCE is arrested in the action today. We all keep silent when they say that Limaj was released in the absence of evidence, and we now have evidence, then why do you release them? "Said Ivica Dacic. The detainees were sent to the police station in Belgrade.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...