Loading...

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Rewolwer, reżyseria: Barbara Wysocka | Fredro. nikt mnie nie zna

187 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Premiered May 1, 2020

"Rewolwer" w reżyserii Barbary Wysockiej - Rejestracja wideo czytania scenicznego w ramach cyklu "Fredro. Nikt mnie nie zna". Wydarzenie odbyło się 14 maja 2015.

__________

"Intryga zawikłana, niejasno zawiązana a niesmacznie rozwiązana" - tak o spektaklu pisał w 1877 jeden z krytyków. Tymczasem dla twórców naszego czytania te wszystkie "figury bez wdzięku" wydały się bardzo inspirujące - bezwzględni, pozbawieni skrupułów i nieciekawi ludzie, zdolni zrobić wszystko dla korzyści finansowej, tchórzliwi i leniwi intryganci, pływający w mętnej rzeczywistości, w czasach nasilonego terroru policyjnego.

W centrum swojej nieprzyjemnej sztuki Fredro umieszcza postać finansisty, gotowego na każdy manewr w imię abstrakcyjnej ekonomicznej racjonalności. I właśnie tę racjonalność jako nadrzędną zasadę autor poddaje próbie.

Aleksander Fredro, "Rewolwer"
Komedia w pięciu aktach, wierszem
reżyseria: Barbara Wysocka
asystent reżysera: Mateusz Olszewski
światła: Artur Sienicki
obsada: Arkadiusz Brykalski, Przemysław Stippa, Mateusz Łasowski, Mateusz Janicki, Mateusz Olszewski, Barbara Wysocka.

__________

Cykl czytań scenicznych Fredro. Nikt mnie nie zna to kolejny krok - po zorganizowanej w Instytucie Teatralnym w grudniu 2013 roku konferencji naukowej - na drodze do wyjścia poza zaklęty krąg Fredrowskich arcydzieł. Mamy przekonanie, że to najlepszy sposób, by w praktyce sprawdzić, jakie są warunki skuteczności scenicznej tych tekstów. By wypróbować, czy i jak dziś można na scenie uruchomić maszynerię Fredrowskich komedii.

 • Song

 • Artist

 • Album

  • Opportunities (Let's Make Lots of Money)
 • Writers

  • Neil Tennant, Chris Lowe
 • Licensed to YouTube by

  • WMG (on behalf of PLG UK Catalog); AMRA, ASCAP, LatinAutor - SonyATV, UNIAO BRASILEIRA DE EDITORAS DE MUSICA - UBEM, Sony ATV Publishing, LatinAutor, UMPI, Kobalt Music Publishing, and 10 Music Rights Societies
Comments are turned off. Learn more
Chat Replay is disabled for this Premiere.
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...