Loading...

Vakıfbank satılıyor mu? Hazine hisselere el mi koydu?

3,388 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 5, 2019

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Vakıfbank hisseleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devrediliyor. Hazine'ye devredilecek hisselerin toplam büyüklüğü 13.9 milyar TL. Halkbank ve Ziraat Bankası'nın aksine Vakıfbank, Varlık Fonu şemsiyesi altında bulunmuyordu. Hazine'nin elindeki Vakıfbank hisseleriyle ne yapacağı merak konusu.
Türkiye’nin aktiflerine göre dördüncü büyük bankası olan Vakıfbank’ın ana hissedarlarından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği, sermayenin yarısından fazlasını oluşturan A ve B grubu hisselerin Hazine’ye devredilmesine karar verildi.

BİR HAFTA İÇİNDE HAZİNE’YE
Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre hisseler bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedilecek. Söz konusu paylar borsada işlem görmüyor.

Cumhurbaşkanı Kararı’nda hisse devrinin diğer mülhak vakıflara ait olanları içermediği ifade edilerek, devredilen A ve B grubu hisselerin beher değerinin 9.4956 lira olarak belirlendiği belirtildi.

Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak Vakıfbank hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesinin altında yatan sebepleri Yeniçağ TV'ye açıkladı. Çolak ayrıca Bakan Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde yerli reyting şirketini kurmasını da yorumladı.

Loading...

Advertisement

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...