Loading...

Timothy Snyder: Ukraine, Russia and the Central Significance of Civil Society

18,057 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 6, 2015

Profesor Timothy Snyder speaks about the situation in Russia and Ukraine in the last year and about the significance and role of civil society.

„History teaches three lessons here. One is that civil society can and does exist. The second is that civil society can be and is oppressed. The third is that the contest between those who wish to oppress civil society and those who wish to embody it was and remains a central element of history, transcending the history of nations.” (Excerpt from Timothy Snyder’s foreword to the book “Ukrainian history, Russian politics, European future”.)

Timothy Snyder (born 1969) is an American historian, professor at the Yale University. His main focus is on the history of Central and Eastern Europe. He is the author of „Bloodlands“ and „Thinking the 20th Century”.

Organizers: People in Need Czech Republic; Faculty of Arts, Charles University
---
Profesor Timothy Snyder hovoří o situaci v Rusku a na Ukrajině v posledním roce a o významu a roli občanské společnosti.
„Historie nás učí tři věci: zaprvé, občanská společnost může existovat a také reálně existuje; zadruhé, občanská společnost může být a často také bývá utlačována; zatřetí, zápas mezi těmi, kdo ji chtějí utlačovat, a těmi, kdo ji chtějí spoluutvářet, byl a je rozhodujícím prvkem dějin přesahujícím dějiny národů.“ (Výňatek z předmluvy Timothyho Snydera ke knize Ukrainian history, Russian politics, European future).
Timothy Snyder (nar. 1969) je americký historik, profesor na Yaleově univerzitě. Zaměřuje se na dějiny střední a východní Evropy. Je autor knih „Krvavé země – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem“ a „Intelektuál ve dvacátém století“.

Organizátor: Člověk v tísni, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...