Loading...

RABIJE UKSHINAJ NGA FSH: LUBENIQ I KA NEVOJ PER SHERIM SA ME TE SHPEJT JASHT VENDIT

790 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 25, 2013

Xhevat Ukshinaj nga fshati Lybeniq i komunës së Pejës, i pari i familjes gjashtë antarëshe ka trokitur në dyert e zyreve të portalit tonë, pasi ka shtjerrur të gjitha mundësitë që ai ka menduar se i ka në dispozicion, për të kërkuar ndihmën e nevojshme që atij i duhet për rastin që ka.

Bashkëshortja e Xhevatit, Rabije Ukshinaj, nënë e katër fëmijëve, vuan nga tomori në sy dhe sëmundja e mëlqisë.

Ai tregon se si i është dashur ta dërgoj gruan e tij për shërim në Gjermani, prej nga i është dashur të kthehet bosh, pasiqë sipas tij, Ministria e Shëndetësisë pasi i ka premtuar 85 mijë euro, sa i janë dashur atij për shërimin e gruas së tij, nuk i ka dhënë ato.

Atij i është dashur pastaj t'i drejtohet edhe nivelit të institucioneve lokale-komunale, prej nga ka ''mësyer'' dyerve të institucionit të Zyrës së Kryetarit të Komunës së Pejës, e që më pastaj zyrtarët e këtij dikasteri kanë dërguar kërkesën në drejtim të Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale pranë Kuvendit Komunal në Pejë, i cili drejtohet nga doktor Xhafer Demaj.

''Po lypi prej Komunës një buxhet sa për me u pedat për shërimin e gruas''- është shprehur në kërkesën e tij, Xhevat Ukshinaj.

E, drejtori i drejtorisë së shëndetësisë në Pejë, Xhafer Demaj ka thënë se numëri i kërkesave të tilla është i madh, por ai i ka premtuar atij se në momentin e ndarjes së buxhetit dhe alokimit të mjeteve atij do t'i ndihmohet diçka.

Drejtori Demaj, me këtë rast për portalit Europeja ka thënë se nuk do të lihet anash assesi ky rast.

''Shuma maksimale që drejtorati përmes komisionit ndanë për këto raste është 200 euro për një vit. Rasti në fjalë, këtë shumë do ta merr në muajin mars të këtij viti, pasi të mbledhet komisioni dhe të alokohet buxheti''- ka thënë në deklarimin e tij për portalit, drejtori Demaj.

Xhevat Ukshinaj i cili është edhe vullnetar i rregullt i dhurimit të gjakut, tash e 142 herë, si dhe sa herë atij i kërkohet, nuk ka lënë pa kërkuar edhe ndihmën e qytetarëve, ku përmes portalit tonë ai ka dëshiruar që të publikoj edhe numërin e tij kontaktues të telefonit, i cili është 044 732 914, ku qytetarët e vullnetit të mirë, që kanë dëshirë t'i dalin sado pak në ndihmë, mund ta kontatkojnë atë në çdo kohë.

Ndryshe, bashkëshortja e tij, Rabija për shërimin e të cilës nevojiten 49,700,00 sa firugojnë në fakturën e lëshuar nga mjekët, vuan nga sëmundja e mëlqisë dhe tumori në sy./kush ka mundesi per ndihem ju lutem ne ket kontonumer..1706003025333158

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...