Loading...

J-Santa 2018 | Praca z kodem zastanym- nadchodzi wielka fala, Daniel Pokusa

38 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 30, 2019

Wyobraź sobie, że dostajesz swój wymarzony projekt. W końcu "greenfield"! Ale jest to projekt biznesowy i to ty jesteś odpowiedzialny za wybór technologii, a jako specjalista czujesz się też odpowiedzialny za całość. Co robisz? Zaryzykujesz tak po prostu i wybierzesz same "nowinki" z rynku, które cię kręcą i których chciałbyś spróbować? A jeśli uznasz, że jednak trzeba podejść do tematu "poważnie" to czy tak na prawdę aż tak dużo się nauczysz? O ile lepszym architektem i programistą się staniesz korzystając już ze znanych sobie wzorców i podejść? Prawda jest taka, że jak masz już młotek to wszystko staje się gwoździem. A każdy z nas ma swoje ulubione młotki. Oczywiście - część problemów będzie nowych, będzie wymagała nowych podejść i rozwiązań - ale nasz umysł skonstruowany jest w taki, a nie inny sposób - będziemy stosować utarte i pewne praktyki, szczególnie jeśli potrzebujemy udowonić swoją wartość w (nowym) zespole.

Chciałbym wam pokazać dlaczego można zakochać się w "legacy", dlaczego te projekty mogą i powinny często być naszym pierwszym wyborem (o ile znajdują się w określonym środowisku). Prawda jest taka, że najwięcej uczymy się popełniając błędy, rozwiązując nowe problemy, ale także pracując w bardzo ograniczonej przestrzeni, która wymaga ostrożnych modyfikacji. Szczególnie, gdy nadchodzi wielka fala i wymagane są duże zmiany.. Wtedy wchodzimy na scenę i chcemy zejść z niej niepokonani.

Prezentacja nie będzie opowieścią o tym dlaczego to jest piękne i wspaniałe. Ten temat zarysowałem powyżej i pozostawię waszej indywidualnej ocenie. Chcę natomiast razem z wami przejść przez kilka ciekawych problemów architekturalnych, o które ciężko w nudnych greenfieldach. Chcę razem z wami zakochać się na nowo w rozwiązywaniu problemów tworzonych przez wymagania biznesowe, technologie i wcześniejsze decyzje. I w końcu chcę razem z wami popatrzeć na wytwarzanie oprogramowania nie jak na sprint, ale jak na maraton, w którym kluczowe jest nie tylko rozłożenie sił w czasie, ale odpowiednia kontrola całego organizmu i umysłu. Będzie dużo kwadracików, kółeczek i strzałek, będą technologie i braki technologii.

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...