Loading...

Ryszard Siwiec - 8. 9. 1968

46,480 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Sep 7, 2008

Ryszard Siwiec byl polský účetní, který se 8. září roku 1968 upálil na protest proti invazi armád Varšavské smlouvy do Československa. Zemřel po 4 dnech v důsledku popálenin.

Ryszard Siwiec was a Polish accountant, who was the first person to set himself on fire in protest against the Soviet-led invasion of Czechoslovakia in 1968. He died in hospital four days later.


"Vám, mé drahé děti, doporučuji a nakazuji. Nenechte si nikdy vzít víru v Boha, víru v člověka, v jeho touhu po svobodě a pravdě. Buďte vždy dobrými Poláky a Polkami a pamatujte, že otčina nejste jen vy, ale i ten pomatený polský policista, který tě bije obuškem a kope za požadavek svobody. Vždycky pamatujte, že druhý člověk je tímtéž člověkem jako vy a často možná lepším než vy. Pamatujte, že lež je počátkem a prapříčinou veškerého zla na světě. Pravda ať znamená pravdu. Základem vaší činnosti musí být jednota myšlení, slov a činů. Ať milosrdný Bůh a královna Polska Matka Čenstochovská ochraňují vás i celou pozemskou otčinu."

"Lidé, v nichž ještě tkví jiskřička lidského citu! Vzpamatujte se! Slyšte můj křik! Křik šedého, obyčejného člověka, syna národa, který vlastní i cizí svobodu miloval nade všechno, i nad vlastní život! Vzpamatujte se! Ještě není pozdě!"

Siwcův dopis na rozloučenou adresovaný manželce:
Milá Maryszo!
Neplač! Je to škoda sil a budeš je potřebovat, jsem si jist, že jsem právě kvůli tomu žil 60 let, odpusť, nebylo to jinak možné, aby nezhynula pravda, lidstvo, když svoboda umírá. Je to menší zlo, než smrt milionů, nejezdi do Varšavy, mně už nikdo, nic nepomůže, přijíždíme do Varšavy a píšu ve vlaku, proto je to nakřivo. Je mi tak dobře a cítím takový vnitřní mír - jako nikdy v životě! Milé děti, nezlobte maminku, učte se, protože to je teď Váš nejdůležitější úkol. Ať o Vás pečuje Bůh.
Líbá Vás otec.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...