Loading...

Protestë e dhunshme në Shkup, rrihen 3 shqiptarë

5,042 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 16, 2012

Protesta të dhunshme para Qeverisë dhe në Sheshin Maqedonia janë organziuar sot pasdite në Shkup. Të rinjtë maqedonas gjatë gjithë protestës kanë kënduar këngë antishqiptare dhe brohoritje si "Vdekje për shqiptarët", "Maqedoni e pastër etnike",
'Shqiptarë i vdekur, shqiptarë i mirë', 'Dhoma gazi për shqiptarët'dhe 'Le të kuptojnë shqiptarët e mallkuar se emri Maqedoni nuk do të vdes kurrë'.

Grupet e të rinjve maqedonas kanë tentuar të kalojnë drejtë Çarshisë së vjetër gjegjësisht sheshit 'Skenderbeu', por u zmbrapsën nga forcat speciale të policisë.

Dëshmitarë okularë kanë bërë të ditur për Portalin Albeu se protestuesit kanë rrahur 3 shqiptarë të cilët ishin duke pritur në nj stacion autobusi.

Pas përkeqësimit të situatës, herë pas here është vërejtur edhe përdorimi i forcës nga ana e policisë dhe sipas burimeve të portalit Albeu nga Shkupi, bëhet fjalë për rreth 10 protestues të arrestuar.

Në këto moment situata paraqitet më e qetë por tensioni në Shkup vazhdon.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...