Loading...

Czy mózg jest komputerem? | Zapowiedź kursu na CopernicusCollege.pl

1,003 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 6, 2018

Link do kursu: https://www.copernicuscollege.pl/kurs...

Czy zdolności obliczeniowe ludzkiego umysłu można porównać do procesów przetwarzania informacji przez komputery? Czym jest mechanicystyczna koncepcja umysłu? Jaka jest rola wyjaśnień obliczeniowych w kognitywistyce?

O kursie
Zgodnie ze stanowiskiem zwanym komputacjonizmem, przetwarzanie informacji to jedno z kluczowych zadań ludzkiego umysłu. Jest to jedna z cech, jakie łączą go z komputerami. Czy oznacza to jednak, że ludzki umysł stanowi specyficzny, niezwykle złożony komputer? Czym są treści ludzkich myśli oraz czy można je utożsamić z informacjami? Jak rozumieć pojęcie "reprezentacji umysłowych"? Czy mechanicystyczne wyjaśnienia procesów poznawczych mogą być uznane za adekwatne w świetle współczesnej kognitywistyki, a jeśli tak, to jakie są ich granice? Jak badania empiryczne pomagają w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania?

Te i wiele innych problemów analizuje prof. Marcin Miłkowski, jeden z najbardziej wpływowych kognitywistów i filozofów.

Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Kategorie
Filozofia, Kognitywistyka

Zajęcia
Obliczeniowa teoria umysłu: kognitywizm kontra filozofia kognitywistyki
Jak wyjaśnić rozwiązywanie problemów? Model kryptoarytmetyki
Jak dzieci uczą się odmieniać czasowniki? Sieci neuropodobne
Zunifikowana architektura poznawcza: SPAUN
Jak zalecają się świerszcze?
Od mechanizmów do komputerów
Dlaczego ściana nie jest komputerem?
Jak modele obliczeniowe wyjaśniają? Odpowiedź Davida Marra
Marr zmechanizowany
Trudna kwestia reprezentacji
W stronę teorii mechanizmów reprezentacyjnych
Granice wyjaśniania obliczeniowego

dr hab. Marcin Miłkowski - kognitywista i filozof, dr hab., profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się zagadnieniami filozofii kognitywistyki, w szczególności mechanistycznym i obliczeniowym wyjaśnianiem procesów poznawczych, a także lingwistyką komputerową. Kieruje grantem badawczym "Kognitywistyka w poszukiwaniu jedności: unifikacja i integracja badań interdyscyplinarnych" finansowanym przez NCN w ramach programu Sonata Bis. Laureat wielu nagród i stypendiów, w tym nagrody I Wydziału PAN im. T. Kotarbińskiego, Nagrody Narodowego Centrum Nauki oraz Nagrody Herberta Simona przyznanej mu przez IACAP za "znaczący wkład w badania nad podstawami obliczeniowej neuronauki poznawczej". Autor wielu publikacji, w tym książki "Explaining the computational mind" wydanej przez MIT Press (Cambridge, Mass 2013) oraz artykułów, które ukazały się w czasopismach takich jak: Synthese, Biology and Philosophy, Minds and Machines, Biosemiotics, Entropy czy Software: Practice and Experience.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...