Loading...

Terezínská štafeta pokračuje

429 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 19, 2012

Video vzniklo v rámci projektu VEDEM 2010 (www.vedem-terezin.cz).

Terezínská štafeta je část hesla, které jsme dali do štítu soutěže, která měla mladé lidi seznámit s tím, jak žili a co tvořili jejich vrstevníci v době 2. Světové války v terezínském ghettu. Soutěž sice skončila, ale předání štafety tím naopak začíná. Pokud vám také leží na srdci, aby se to, co lidé v době holokaustu prožili i to, aby se jejich poselství dále šířilo a nezapomnělo, můžete se do našich aktivit také zapojit. Terezínská štafeta není žádná organizace, ale volné fórum lidí, které téma zajímá a chtějí k jeho poznání a oživení osobně přispět. Naše činnost se realizuje ve čtyřech hlavních oblastech.


Dohledávání, zpracovávání a zpřístupnění důležitých archiválií z období terezínského ghetta. Dosud jde především o časopisy, které v terezínském ghettu kluci a holky tajně vydávali, které jsme ve spolupráci s vlastníky práv zveřejnili na webu Vedem. Obdobně se kdokoli z vás může věnovat vypisování důležitých článků z těchto materiálů, dohledávání dalších archiválií, ať již v soukromých (jistě je mnoho materiálů zcela zapomenuto na půdách...) nebo veřejných archivech a jejich zveřejňování, ať již na webu nebo i jako základ pro samostatnou publikaci. Máme mnoho tipů, do čeho a jak by se dalo pustit.

Kontakty s pamětníky, kteří holokaust přežili, znamená nejen zaznamenat jejich vzpomínky na video či audio a zpracovat je, aby mohly být zveřejněny na webu. Stejně cenné je navázat osobní kontakt s někým, kdo podobnou zkušenost zažil a vzájemně se tak obohatit. Můžete ve svém okolí někoho takového najít, příp. vám můžeme zprostředkovat kontakt my ve spolupráci s Terezínskou iniciativou.

Oživení terezínských textů. V časopisech, slohovkách, denících je obrovské množství zajímavých textů, příběhů, vzpomínek, básní, které čekají na to, až znovu zazní. Zkuste některé z nich s kamarády zhudebnit, připravit z nich divadelní představení nebo natočit na jejich motivy hraný film. Určitě bude příležitost výsledek předvést kamarádům, které zajímají podobné věci, ale i pamětníkům, které to více než potěší.

Propagace tématu mezi dalšími mladými lidmi. Až do tématu víc proniknete, připravte vyprávění, besedu, divadlo, práce s terezínskými texty pro další mladé lidi -- kamarády z oddílu, spolužáky, děti zh nižších ročníků školy, kam chodíte. Učitelé vám určitě vyjdou vstříc.Budeme moc rádi, pokud se do čehokoli pustíte a rádi vám s čímkoli poradíme. A bude fajn, pokud nám o tom pomůžete a napíšete o svých aktivitách zprávu na náš web, aby se i ostatní mohli inspirovat a povzbudit. Tak ať již námět máte nebo ne, nebojte se ozvat na vedem.terezin@gmail.cz. A malý závdavek -- pro ty, kteří se do nějaké aktivity zapojíte a dáte nám o výsledku vědět do konce října, můžete se zúčastnit zážitkového víkendového setkání v Terezíně v polovině listopadu 2012.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...