Loading...

Pavol Janík / Pavol Janik: New York / Nju Jork (2002) Albanian

728 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 7, 2013

Pavol Janík | Pavol Janik | Pavol Janjik | Pavol Yanik | Павол Яник | Павол Јаник | Павол Јањик | Павол Янік | Павал Янік | Πάβολ Γιανίκ | פאבול ג'אניק | パヴォル・ヤニク | 帕沃尔•贾尼克 | etc.
Pavol Janík Virtuóz slovenskej literatúry // Pavol Janik Virtuoso of Slovak Literature // Павол Яник Виртуоз словацкой литературы // Pavol Janik Virtuoz slovačke književnosti // Pavol Janik deze virtuoos van de Slowaakse literatuur // Pavol Janik Maestro della letteratura slovacca // Pavol Janjik Virtuoz slovačke književnosti // Pavol Janik Ce virtuose de la littérature slovaque // Pavol Janík / Pavol Janik: New York / Nju Jork (2002) (Albanian Version); Poem and video by Pavol Janík / Pavol Janik; Translated into Albanian by Riza Lahi

Në një pasqyrë të rrafshët
Të gjirit të pispillosur
Shënjat e një qyteti kockëdalë
Që I ngul thikën qiellit të shëndritshëm

Në detin e shëndritëshëm të llampave
Duke këkruar flirt lëvrijnë varkat
Fërgëllojnë mahnitëshëm
Në këmbët e tua të shqetësuara
duke lundruar në ultësirën e kuvertës
së një brocade me veshjen e mbrëmjes

Papritur, të humbet tjetri
Si gjilpëra në kashtë

Diçka kemi marrë me vete —
zgjatin lumuzinat
lodrojnë ketrushët në "Central Park"
dhe trupi i metaltë i lirisë së vdekur.

Në Nju Jork gjithçka të bëhet lëmsh
Mbrëmjet e shëndritëshme llapsin.
Shkëlqen njëmijë armëshi i mega qytetit
Shkruan mesazhi i Ajnshtajnit rreth
shpejtëisë së dritës
çdo mbrëmje nëpër llapsien e sipërfaqes së
ujit

Dhe sërish përpara muzgut
përmbushet ekrani i argjentë
i qiellit të Nju Jorkut
me hektolitrat e gjakut të Hollivudit

Deri ku arrin perandoria e xhamave dhe
mermereve?

Deri ku nishani i rraketave të larta të
grataçieleve?

Zoti blen një "hot dog"
Poshtë një rruge gjashtëdhjetë katëshe

Zoti është një zezak
Që dëshëron kolorin gri të konkretes

Dielli i tij ka lindur prej tij vetë
në një kuti kartoni
nga lloji më i ri i skllavit

Comments are turned off
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...