Loading...

Źródło wszelkiego zła? 1/10 [Dub. PL] [Alterkino.org]

100,180 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 2, 2008

kraj: Wlk. Brytania
rok produkcji: 2006
czas trwania: ok. 95 min

Profesor Richard Dawkins zaprasza na bardzo kontrowersyjny wykład, w trakcie którego wykaże, że religia jest źródłem wszelkiego zła na świecie.

Dawkins, znany oksfordzki biolog, ateista, nazywany "rottweilerem Darwina", uznany przez magazyn "Prospect" za jednego z trzech najwybitniejszych współczesnych intelektualistów obok Umberto Eco i Noama Chomsky'ego, bierze pod lupę trzy religie - chrześcijaństwo, islam i judaizm.

Mówi o wierze, która przeciwstawia się nauce, o indoktrynacji dzieci oraz hamowaniu zdolności człowieka do obiektywnego rozumienia świata. Rozwijające się szkoły wyznaniowe pozwalają mu sformułować pogląd, że trzy główne religie trzymają cały świat w swych szponach. Mówiąc o fundamentalizmie, ma na myśli chrześcijaństwo, islam i judaizm. Dowodzi, w jaki sposób fundamentalizm rozkwitł, w szczególności neokonserwatywny ewangelikalizm w USA, i co to oznacza dla przyszłości świata.

W pierwszej części "Bóg urojony" naukowiec omawia rozkwit "wojujących" wierzeń religijnych w dzisiejszym świecie. Podczas podróży na Bliski Wschód i do "Bible Belt" - obszaru w południowo-wschodniej części USA, zdominowanego przez konserwatywny Kościół Protestancki, wyczerpująco przedstawia różnice między nauką a religią. XXI wiek, argumentuje, powinien być wiekiem rozumu, a my jesteśmy zagrożeni wzrostem znaczenia religii i irracjonalnością, co stanowi pożywkę dla ekstremizmu, podziałów i terroru. W jaki sposób, pomimo tego, że nauka zdemaskowała religijne mity, znów nastały wojny o Boga?

W drugiej części mówi, że wiara religijna zachowuje się jak wirus, który atakuje młodych i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kwestionuje zasadność rozwoju szkół wyznaniowych w Wielkiej Brytanii i argumentuje, że religijna edukacja mami nasze dzieci ewidentnymi kłamstwami i sztywnymi moralnie poglądami. Mówi, że korzeni ludzkiej moralności należy szukać w ewolucyjnej przeszłości, a nie w Piśmie Świętym, przez które dziś postrzegamy Boga jako najbardziej nieprzyjemną postać w całej tej fikcji.

Dokument "Źródło wszelkiego zła?" powstał na podstawie książki Richarda Dawkinsa "The God delusion" ("Bóg urojony"), dostępnej od maja 2007 roku także w Polsce. Przez 20 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów "New York Times" i Amazon, a "Scientific American" napisał, że zostały w niej zastosowane wobec doktryn teologicznych takie same wysokie rygory intelektualne, jakie musi spełnić każda teoria naukowa.

Alterkino.org

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...