Loading...

دلایل آمریکا برای حمله به سوریه چیست؟

377 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Sep 14, 2013

از آغاز سال ۲۰۱۱ میلادی بود که درگیری های نیروهای مسلح تکفیری با ارتش سوریه، در خاک این کشور آغاز شد و در ۲ سال گذشته سوریه درگیر جنگ تمام عیاری در داخل کشور خود بوده است.درگیری هایی که حالا چند ماهی است به نفع ارتش سوریه پیش می رود و تا مرز نابودی نیروهای تکفیری در سوریه به پیش رفته است.
اما چند روز قبل خبر حمله شیمیایی به منطقه ای در سوریه تبدیل به خبر اول بسیاری از خبرگزاری های بین المللی شد و به بهانه ای تبدیل شد تا کشورهای مخالف سوریه، جنگ روانی جدیدی را بر علیه این کشور آغاز کنند. حمله شیمیایی مشکوکی که بسیاری از شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که نیروهای معارض سوری اساساً این حمله را سرو سامان داده اند و دولت سوریه در این حمله دخالتی نداشته است و دلیل دولت سوریه هم آن است که اساسا چه نیازی است در زمانی که دولت دست برتر در درگیری ها دارد به سلاح ها شیمیایی متوسل شود؟
اما تنها چند ساعت پس از انتشار این خبر آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی جلسه ای را در شورای امنیت سازمان ملل تشکیل دادند تا سوریه را بیش از پیش تحت فشار قرار دهند و حال که پس از ۲ سال با مسلح سازی معارضان سوری نتوانستند کاری از پیش ببرند، با استفاده از نیروی خارجی بتوانند سوریه را تحت فشار قرار دهند.

اما دخالت خارجی کشورهایی همانند آمریکا در امور داخلی کشورهای دیگر چه عواقبی را می تواند در پی داشته باشد و اساساً توجیه این اقدام چیست؟
سال ۲۰۰۳ میلادی آمریکا به بهانه سلاح های کشتار جمعی در عراق به این کشور حمله کرد اما بدون هیچ دستاورد مشخص و همه جانبه ای عراق را سالهای سال، درگیر مشکلات فراوانی نمود و جمعیتی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این کشورکشته شدند! سال ۲۰۱۱ نیز جمعی از کشورهای اروپایی به بهانه کمک به مردم لیبی به این کشور حمله نظامی کردند و دولت قذافی را سرنگون نمودند. اما هنوز پس از ۱ سال هنوز لیبی وضعیت ثابت و معینی را پیدا ننموده است. افغانستان نیز وضع بهتری از لیبی و عراق ندارد و همچنان پس از ۱۲ سال هنوز تلفات انسانی ناشی از حمله امریکایی ها به این کشور متوجه مردم آن است.
اما سوالی که این روزها در مورد رفتار دولتمردان غربی در مورد سوریه مطرح است این می باشد که اولا حمله به سوریه به بهانه دفاع از مردم این کشور، تا چه حد صادقانه است؟ بازنگری کوتاه در مورد حمله به عراق و افغانستان و لیبی تا حد زیادی پوچ بودن این ادعا را نشان می دهد و سوال بعد اینکه دخالت نظامی در یک کشور به بهانه نابسنامانی امور داخلی آن کشور تا چه حد می تواند توجیه حقوقی و انسانی داشته باشد؟

فراموش نکنیم سالها قبل در زمانی که صدام هنوز در عراق حکمرانی می کرد و مردم ایران مورد حمله وحشیانه و هوسرانه او قرار گرفتند، صدام در سردشت ایران و حلبچه عراق برای مبارزه بر علیه نیروهای ایرانی از سلاح های شیمیایی استفاده نمود و مورد حمایت غربی ها قرار گرفت بدون آنکه دولتمردان غربی قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل بر علیه او تصویب کنند،اما چگونه می شود که این روزها دولت سوریه به خاطر ظن و گمان های ضعیف به بهانه کاربرد سلاح شیمایی مورد تهدید کشورهای اروپایی قرار میگیرد؟

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...