Loading...

Sýrie film "Už ne: Příběh revoluce" (Not Anymore: A Story of Revolution) režíroval Matthew VanDyke

2,704 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 15, 2014

Sýrie film "Už ne: Příběh revoluce" (Not Anymore: A Story of Revolution) režíroval Matthew VanDyke - http://www.syrianrevolutionfilm.com
Facebook: https://www.facebook.com/syriadocumen...
(ujistěte se, že titulky jsou zapnuty pro českého jazyka)
Krátký dokumentární film vypraví příběh boje za svobodu v Sýrii tak, jak ho zažil 32 letý opoziční bojovník, Mowya. Krátký dokument o tom, proč Syřané bojují za svobodu je emocionálně vyprávěn dvěmi silnými osobami, jejichž život se obrátil na ruby a byl roztrhán válkou.

Nour je učitelkou ve škole, ze které se stala novinářka čelící smrti na hlavní frontě, aby tak řekla světu o válce, která ničí její zemi. Název filmu je odvozený z první věty filmu, když Nour povídá: "Nosívala jsem pěkné šaty a vysoké podpatky, ale už ne." Teď nosí neprůstřelnou vestu a helmu. Je nebojácná, rozhodná a geniální (brilliant), ale také žije bolestí jejích přátel, kteří byli mučeni, znásilňováni a zavražděni Asadovým režimem. Nour nevypraví pouze svůj příběh, ale také jejich a svým konáním ukazuje lidem, jaký život má syrská 20 letá dívka ve válce, když všechno, co znala a milovala, je zničené.

Mowya je mladým velitelem opozice, který stále nese psychické jizvy po 7 měsíčním mučení Asadovým režimem. To všechno, co protrpěl v Assadově zajetí mu ale nebere energii a neuvěřitelný důvtip a oslnivost, když vypraví jeho příběh a při tom naříká, co všechno jeho město ztratilo kvůli válce. S nevírou a smutkem prochází ulicemi starověkého Aleppa a vypraví, jaký býval život v prosperujícím a živém městě, jeho srdce se podle Mowayi zastavilo. S velkým množstvím charisma vysvětlu, proč Syřané bojují za jejich svobodu.

Film je uzavřen mocným záběrem na Mowayu a Nour a také na kočičku v její náruči, když Mowaya navrhuje, že kdyby se film nahrál na YouTube, Američané by viděli, že v Sýrii jsou kočky, které potřebují pomoci. Doteď totiž nikdo nepomohl Syřanům, tak možná pomůžou kočkám. Když jsem se ho zeptal, jestli to Syřané cítí tak, že by svět raději zabraňoval před krutým utrpením zvířat než lidí, odpověděl ano.

Dokument zrežíroval Matthew VanDyke (http://www.matthewvandyke.com, Facebook: https://www.facebook.com/vandyke.matthew, Twitter: https://twitter.com/Matt_VanDyke), který byl také producentem společně s Nour Kelzie. Příběh revoluce vyhrál 49 cen a byl promítán na 125 festivalech ve více než 15 zemích.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...