Loading...

Piano Concerto No. 21. Andante ~ Wolfgang Amadeus Mozart

47,012 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 28, 2010

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) konsiderohet si gjeni i artit muzikor botëror. Në 35 vitet e jetës së tij,.Wolfgang Amadeus Mozart u rrit si gjeni i muzikës në sajë të talentit të tij "infant prodigy", për t'u bërë një instrumentist virtuoz dhe një kompozitor i madh. Në realitet, Amadeus Mozart kishte një emër shumë më të gjatë: ishte pagëzuar me emrin Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart.Wolfgangus në gjermanisht do të thotë ai që "ecën si ujk" dhe i ishte vënë në nderim të familjes mëmësore. Emri Theophilus ishte një nderim ndaj kumbarit, Johann Theophilus Pergmayr, tregtar me poste civile (këshilltar civil). Për shkurtim i jati e quante "Wolferl", por familjarisht quhej thjesht Amadeus.Në katalogun e tij figurojnë 626 kompozime, midis të cilave 24 vepra teatrore, 51 simfoni, 19 mesha. Partiturat e tij kërkuan 33 vëllime që të mund të botoheshin.

 • Category

 • Song

 • Artist

  • Sung Eun Choi
 • Licensed to YouTube by

  • TuneCore (on behalf of Sung Eun Choi); UMPG Publishing, and 5 Music Rights Societies
 • Song

  • Concerto No 21 in C major K.467 II. Andante
 • Artist

  • Vásáry Tamás, Érdi Tamás
 • Album

  • Piano Concertos, Rondo
 • Licensed to YouTube by

  • Hungaroton; Public Domain Compositions
 • Song

 • Artist

  • Performance Artist
 • Licensed to YouTube by

  • UMG (on behalf of Green Hill (CHP))
Comments are turned off
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...