Loading...

What is the SPEAKER SENSITIVITY - CITLIVOST REPRODUKTORU - TIPS AND TRICKS (2.)

4,103 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 13, 2016

This video in for the non-experts only (the experts know it better than I do) and documents the influence of the sensitivity in dB on the loudness of the speaker. Sensitivity +3dB more = twice higher loudness.
Sensitivity is most easily defined as the speakers’ ability to effectively convert power into sound. The traditional way of measuring a speakers’ sensitivity is using the standard of 1 watt/1 meter. Meaning a microphone is placed 1 meter away from the speaker to measure the sound output (in decibels) with 1 watt of sound played through it.
Toto video je určeno pro laiky (odborníci tomu rozumí lépe než já) a dokumentuje vliv citlivosti reproduktorů udávané v dB na hlasitost zvukového projevu reproduktoru. Citlivost +3dB znamená zvýšení hlasitosti na dvojnásobek.
A tady máme definici z encyklopedie fyziky:
Charakteristická citlivost je průměrná hodnota efektivního akustického tlaku v daném frekvenčním pásmu v ose reproduktoru ve vzdálenosti jeden metr při standardním příkonu 1VA . Většinou se vyjadřuje v decibelech jako poměr naměřeného akustického tlaku k referenční hodnotě . Znalost charakteristické citlivosti reproduktoru je důležitá hlavně pro návrh reproduktorových soustav.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...