Loading...

Unit Rates and More about Proportions

1,727 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 28, 2012

A unit rate is a rate where the second term in the rate is 1 of something, such as $5 per $1 or 65 miles : 1 hour. You can always solve the unit rate from a non-unit rate by dividing. For example, if you have the rate $46 per 6.5 hours, divide $46 by 6.5 to get the rate per 1 hour.

I solve word problems involving unit rates, and also show how unit rate relates to SLOPE in a linear equation. Basically, slope gives you the unit rate!

This video is suitable for pre-algebra / grade 7, and is aligned to the Common Core standards concerning proportions in grade 7 math.

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...