Loading...

Kríza neexistuje

7,002 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 31, 2012

Poľnohospodár má obilné pole a vyrába chlieb a cestoviny. Ďalší poľnohospodár má ovocný sad. Chovateľ má stádo oviec a vyrába mlieko a syry. Remeselník vyrába nábytok z dreva, ďalší robí vlnu a tká odevy. Ten, čo má chlieb, ho vymení za syr s chovateľom a za košele druhého remeselníka. Ten čo má ovocie, ho vymení za stôl a štyri stoličky s nejakým kilom cestovín. Každý niečo vyrába a všetci majú veci nevyhnutné pre život. Príroda sa dá v polročnom časovom horizonte považovať ako predvídateľná, teda, ak jeden rok je menej ovocia, nasledujúci rok ho bude trochu viac.
Prichádza špekulant, čo sľubuje výmenu nového tovaru. Zoberie si trochu chleba, trochu ovocia, trochu mlieka a trochu syra. Nezostane dostatok pre všetkých, vymení to, čo zobral s tým, kto to potrebuje, ale vzhľadom ku nedostatku tovaru, nároky každého zvyšujú sumu oblečenia, stoličiek, chleba, syra... Ak chovateľ nemôže čeliť požiadavkám, pretože nemá dostatočné prostriedky na pokrytie umelého dopytu špekulant mu dáva aj tak chlieb a všetko ostatné, ale zaväzuje ho platiť schodok pôžičky syra, ktorý ešte nevyrobil. Zadlžuje ho!
Prichádza druhý špekulant a zoberie si zvyšnú časť miestnej produkcie. Poľnohospodári, remeselníci a chovatelia to akceptujú, pretože potrebujú kompenzovať vyvolaný hladomor snažiac sa vyrábať viac a nadobudnúť majetok, ktorý im zrazu chýba. V tomto bode, všetky výrobky k dispozícii, sú v rukách dvoch špekulantov, ktorí sa môžu slobodne rozhodnúť ako, komu a za koľko ich vymenia. Tvoria ceny, požadujú stále viac a zadlžujú poľnohospodárov, remeselníkov a chovateľov, ktorí nevyrábajú pre život, ale žijú aby vyrábali, vyrábali dostatočné množstvo, stále viac potravín a tovaru, aby mohli uspokojiť požiadavky špekulantov. S príchodom tretieho špekulanta, ktorý pochádza z ďalekých krajín, aj on svojím spôsobom zadlžuje ďalších remeselníkov, ďalších chovateľov a ďalších poľnohospodárov, všetci traja začali pravidelne schádzať, aby si vymenili dlhy výrobcov, stávkujúc na ich schopnosť splácať s vytrvalosťou, bez toho, aby umreli hladom. Bez pochybenia!
Keď to špekulanti začnú preháňať medzi sebou so špekuláciami, zahrávajúc sa so schopnosťou poľnohospodára splácať dlh , ktorý umrie na infarkt, možno v dôsledku nadmernej práce, stratia časť svojich pohľadávok, ktoré potom sú dlhy toho, ktorý vyrába reálne tovary. Takto oficiálne vyhlásia stav začiatku krízy. Stav krízy, hovoria, si vyžaduje od poľnohospodárov produkovať viac obilia a ovocia, od chovateľov, aby produkovali viac mlieka, od remeselníkov, aby vyrábali viac stolov a viac oblečenie a tak ďalej. V opačnom prípade budú musieť zaplatiť svoje dlhy okamžite, a pretože je jasné, že to nemôžu zaplatiť, ich statky budú vyvlastnené, farmy zabavené, a umierajú od hladu. Ale kríza nie je u poľnohospodárov, ktorí naďalej produkujú obilie a ovocie, čo produkovali na začiatku. Nie je u chovateľov, ktorí majú rovnaký počet oviec, alebo ešte aj viac, a teda vyrábajú rovnaké množstvo syrov a mlieka. Nie je vo fabrike, ktorá vyrába nábytok vždy rovnakým spôsobom, ani u tých, kto šije oblečenie presne tak isto ako predtým. Nie, sú to špekulanti čo sú v kríze, a nie výrobcovia. A ich mechanizmus naprogramovanej inflácie cien tovaru základných potrieb, nafúknutý až dokým nepraskol. Ich chamtivosť, ich umelého vesmíru, paralelným so svetom a predstavou, že ho stvorili vedľa skutočného, je iba to, čo sa dostalo do krízy. Nakoniec roľníci, chovatelia a remeselníci pošlú špekulantov do riti a začnú si vymieňať chlieb, mlieko, syry, nábytok a oblečenie medzi sebou, nechajúc špekulantov napospas ich zaslúženému osudu.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...