Loading...

Dorëheqja e Berishës në vëmendje të gjithë mediave të huaja

8,692 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 27, 2013

TIRANE - Dorëheqja e kryeministrit Sali Berisha është komentuar gjerësisht nga mediat ndërkombëtare.

Reuters shkruan se Berisha ka pranuar humbjen e zgjedhjeve parlamentare duke thyer kështu heshtjen 3 ditore.

Në deklaratën e tij, Berisha i hap rrugë qeverisjes se ish-kryebashkiakut Edi Rama, i cili korri fitoren këtë të dielë shkruan Reuters, sipas të cilit, heshtja e tij kishte rritur shqetësimin e Perëndimit se ndoshta mund të mos pranonte rezultatin.

Nga ana tjetër, ANSA shkruan se lideri historik i qendrës së djathtë nga vitet 90 ka pranuar rezultatin dhe ka dhënë dorëheqjen nga postet funksionale drejtuese të Partisë Demokratike.

Edhe Washington Post i dedikon një artikull për dorëheqjen kryeministrit konservator që ka dominuar politikën post-komuniste në Shqipëri i cili pranoi rezultatin më tronditës nga zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Më tej shkruhet se Berisha mori me vete përgjegjësitë për humbjen e rëndë ku socialistët rivalë fituan me një fitore të thellë.

Ndërsa rrjeti televiziv arab Aljazeera e nis shkrimin me titull kryeministri Berisha pranon humbjen e zgjedhjeve duke pranuar përgjegjësin personale ku partia e tij u mund nga një rezultat i thellë në favor të dukshëm të rivalit të tij socialist Edi Rama.

Mediat e huaja kanë pasqyruar me një vëmendje të veçantë zgjedhjet e 23 qershorit duke vënë theksin tek rëndësia që ka zhvillimi i një procesi normal zgjedhor për të ardhmen e Shqipërisë drejt BE-së.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...