Loading...

Diversity reception with Linrad, Afedri 2 channel SDR, 2 small vertical loops

4,436 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 7, 2014

00:50
Video to pokazuje zastosowanie programu Linrad (autor Leif, SM5BSZ) do tłumienia zakłóceń i poprawiania odbioru słabych stacji w paśmie 160m.
Linrad czyni to automatycznie, wykorzystując funkcję „adaptive polarization” przeznaczoną początkowo optymalizowania równoczesnego odbioru z anten: pionowej i poziomej w łącznościach EME.
Użyłem następującego zestawu:
- dwie anteny pętlowe pionowe ze wzmacniaczami ALA 100LN (Wellbrook)
- dual Afedri - dwukanałowy SDR koherentny
- PC i Linrad

Na początku usłyszymy sygnał z każdej z anten oddzielnie (przy pionowym i poziomym położeniu linii na niebieskim wykresie). Następnie włączona zostanie część programu wyszukująca optymalnych warunków dla najsilniejszego odbieranego sygnału. Paradoksalnie najsilniejsze są tutaj zakłócenia. Z tym uporamy się w następnym kroku.

02:10
Nadszedł moment by włączyć program adaptacyjny. Wykres na niebieskim tle „tańczy” w poszukiwaniu korzystnego wzmocnienia obu kanałów i przesunięcia fazowego.
Na wykresie obok przebiegi: zielony i czerwony będą się stopniowo rozdzielały, to jest proces separacji między sygnałem najsilniejszym i resztą sygnałów.

04:15
W części poprzedniej czekałem na moment wyraźnego oddzielenia sygnału silnego od reszty, gdy to się stało, wyłączyłem tryb automatyczny. Następnie ręcznie dokonałem obrotu wykresu (na niebieskim polu) o 90 stopni. To spowodowało, że zielony i czerwony wykresy zamieniły się miejscami. Momentalnie uzyskaliśmy silne tłumienie zakłóceń i „wyciągnięcie z szumu” sygnału stacji do przyzwoitego poziomu.
Teraz powtórka tego samego, z nieco wydłużonym czasem dochodzenia „automatyki” do optymalnych: wzmocnienia i przesunięcia fazowego.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...