Loading...

Ewolucja Wszechświata | Zapowiedź kursu na CopernicusCollege.pl

1,268 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Sep 17, 2018

Celem kursu jest uchwycenie cech ewolucji w naszerszym możliwym sensie - niezależnie od tego w jakiej dziedzinie i skali dokonują się zmiany.

Link do kursu: https://www.copernicuscollege.pl/kurs...

Celem niniejszego kursu jest przedstawienie współczesnego stanu wiedzy na temat procesów ewolucyjnych we Wszechświecie. Termin "proces ewolucyjny" jest tu rozumiany szeroko, w takim mniej więcej sensie, w jakim pojawia się on choćby w kosmologii, astrofizyce, ale również i naukach o Ziemi - a więc nie tylko na gruncie biologii, gdzie leży jego zasadnicze źródło. Pierwsza część kursu poświęcona jest opisaniu terminu "ewolucja" w takim właśnie szerokim - czy wręcz: "filozoficznym" - sensie.

Następnie opisane zostaną przykładowe procesy ewolucyjne, które sumarycznie prowadzą od jednorodnego, niemal pozbawionego form Wszechświata w pierwszych chwilach jego istnienia, po dzisiejszy świat pełen różnorodnych obiektów i zjawisk przyrodniczych. Opis ten podzielony jest na trzy części, zatytułowane: "Wszechświat", "Planety" i "Życie". Kolejne wykłady składające się na ten kurs omawiają kwestie takie, jak: ewolucja galaktyk, gwiazd i układów planetarnych, zjawiska zachodzące na powierzchniach planet, a w końcu również i ewolucję życia od skali najszerszej (globalne przemiany biosfery, powstawanie głównych gałęzi "drzewa życia") po poziom "mikroewolucyjny".

Celem tego segmentu kursu jest zebranie w jednym miejscu wiedzy z zakresu wielu szczegółowych nauk przyrodniczych, która wspólnie składa się na obraz Kosmosu "żywego", ewoluującego. Kolejne fakty z zakresu wiedzy przyrodniczej uzupełniane są o opis bardziej filozoficzny, nakierowany na próbę wychwycenia zasadniczych cech charakteryzujących wszystkie w ogóle przemiany ewolucyjne występujące we Wszechświecie, bez względu na domenę, w której się dokonują.

Moduły:
Wprowadzenie
Czym jest "ewolucja"?
Ewolucja Wszechświata
Ewolucja planet
Ewolucja życia
Podsumowanie

Łukasz Lamża (ur. 1985) - filozof przyrody i popularyzator nauki, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek "Przekrój przez Wszechświat" (CC Press, 2014) oraz "Granice Kosmosu - granice kosmologii" (CC Press, 2015). Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Bieżące informacje o spotkaniach i wykładach popularnonaukowych, opublikowanych artykułach oraz inne aktualności dostępne są pod adresem: http://facebook.com/co.robi.lukasz.lamza.

Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Loading...

Advertisement

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...