Loading...

Zaufanie i współpraca - klucz do sukcesu

1,408 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 3, 2012

Z Andrzejem Blikle, szefem legendarnej rodzinnej firmy, ekspertem z zakresu zdolności przywódczych, rozmawia Zuzanna Barc.

W publikacji „Dylemat lidera" mówi Pan, że zarządzanie firmą budowane na wzajemnej współpracy, a nie przemocy realizowanej metodą kija i marchewki daje lepsze rezultaty. Dlaczego?

Najsilniej człowieka do pracy, ale i nie tylko, motywują wartości związane z samooceną, zaspokojeniem własnego ego i ochroną własnej godności -- to zostało zarówno potwierdzone w badaniach psychologów społecznych, jak i sprawdzone w wielu firmach. Model zarządzania odwołujący się zatem do powyższych wartości, bazuje na bardzo solidnych, wiarygodnych twierdzeniach i obserwacjach -- to działa.

Od jak dawna ten model działa w Pana firmie?

Staram się go wdrażać od 1996 roku, tak więc firma korzysta z niego już 15 lat.

Wydaje się, że większość firm w Polsce stawia jednak bardziej na kontrolę i przymus niż współpracę i zaufanie.

Tak rzeczywiście jest, nie tylko w Polsce. Ale z radością stwierdzam, że odsetek firm stawiających bardziej na współpracę i zaufanie stale rośnie.

Czy ten model współpracy i zaufania, o którym Pan mówi można wdrożyć w każdej firmie?

W każdej pod względem wielkości i w każdej pod względem branży, w której działa. Niestety nie w każdej, jeżeli chodzi o dyrekcję firmy. Zarząd jest kluczowym elementem układanki. Jeżeli nie wierzy w model zarządzania oparty na zaufaniu i współpracy z pracownikami, to wdrożyć się go po prostu nie da.

Jak polecany przez Pana model zarządzania łączy się z koniecznością wprowadzania ciągłych zmian przez współczesną firmę? Może jednak lepiej w bardzo dynamicznych czasach, by to silny szef wydawał rozkazy -- jak w wojsku?

W nowoczesnych armiach, w szczególności w armii amerykańskiej, nadal wydaje się rozkazy na polu walki. Natomiast po powrocie do koszar można o tych rozkazach porozmawiać ze swoim dowódcą -- na tym polega dzisiaj partnerstwo w armii, nie na tym, że się w ogóle nie wydaje poleceń.

Czy trudno jest zbudować model zarządzania taki, jak Pan postuluje -- od czego zacząć?

Tak, jest trudno. Przede wszystkim dlatego, że on odwołuje się do wiedzy, której nas w szkole nie uczą. Na studiach również często nikt nam nie przekazał koniecznych tutaj informacji z zakresu psychologii społecznej. Trzeba zacząć od poznania kilku kluczowych zasad tłumaczących zachowania ludzi w grupie. Ponadto trzeba się nauczyć technik skutecznej komunikacji z ludźmi.

Czy właściciele mniejszych firm są skazani na samotność w swych rozważaniach dotyczących wprowadzania zmian w firmie?

Myślę, że nie. W dzisiejszych czasach oferta doradcza i szkoleniowa jest naprawdę szeroka -- i to nawet dla niewielkich firm. Interesujące projekty są realizowane między innymi z funduszy unijnych. Jednym z nich jest program „Liderzy zmian" realizowany przez Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego. Dzięki niemu menedżerowie i właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, w trakcie serii spotkań ze swoimi bardziej doświadczonymi kolegami z większych spółek i ekspertami, mogą wysłuchać ich uwag i opinii dotyczących najnowszych trendów i technik związanych z zarządzaniem firmą.


Projekt „Liderzy zmian -- cykl spotkań informacyjnych dla firm w okresie zmian" realizowała Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona projektu www.liderzy.garr.pl

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...