Loading...

Pravděpodobnost existence boha

4,366 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Aug 24, 2017

Zdravím lidi,

pravděpodobnost, že existuje nějaký či jakýkoli bůh, např. i ve formě abstraktního vědce, který stvořil náš vesmír jako simulaci, je 50 na 50 protože, jsou jen dvě možnosti, bud existuje, nebo ne, a taky protože neexistuje jakýkoli důkaz který by posouval pravděpodobnost blíže k jedné z těchto dvou možností a ta tudíž zůstává na hodnotách 50 na 50.

Pokud ovšem připustíme, že různých bohů může být nekonečné množství, a pokud existuje jen jeden z nich, tak u každého z nich můžeme vyjádřit s jakou pravděpodobností je to právě on. Na obrázku vidíte situaci v případě, že kalkulujeme jen 5 možných různých bohů, kde každý má pravděpodobnost existence 10%. Ve skutečnosti může být bohů nekonečně mnoho, a to nejen těch, které si lidé dokáží představit, ale i těch které si představit nedokážou, a pokud např. ten křestanský je jen jeden z mnoha možných, potom pravděpodobnost existence právě tohoto, nebo kteréhokoli jiného konkrétního boha je blízká nule, protože 50% šance pro existenci jakéhokoli boha se rozdělí a rozmělní mezi nekonečné množství různých bohů, zatímco pravděpodobnost neexistence žádného zůstane na 50%. Vzhledem k tomu, že nevíme s jistotou, který z těch bohů je opravdový, tak můžeme jen vypočítat pravděpodobnost toho, že opravdový je právě ten jeden konkrétní a protože nám nic nenapovídá, který by to mohl být, nemůžeme ve výpočtu žádné možnosti a tedy žádnému bohu nadržovat a všichni tak musí být pravděpodobní stejně. Na každého z mnoha bohů tak vyjde jen malý podíl z těch 50%.

A proto nemám velký problém připustit existenci "něčeho" nebo "nějakého boha", protože tam je to 50 na 50, ale mám velký problém připustit existenci kteréhokoli konkrétního boha, protože tam je pravděpodobnost jeho existence 0.00000 nic ku 50%, že neexistuje žádný bůh.

Na konec samozřejmě, vše, co jsem zde řekl, je pouze výplod mého chorého mozku a nemusí mít tudíž nutně žádnou spojitost s realitou. Pokud se vám toto povídání líbilo dejte lajk nebo odběr a mějte se, jak sami chcete. Nazdar.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...