Loading...

Futbolli i femrave ne fshatin Juban - Vizion Plus - News - Lajme

4,096 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 17, 2011

Ashtu si sporti i peshëngritjes edhe futbolli ne Shqipëri ka nisur te marre rrjedhe tjetër. Megjithëse njihet tradicionalisht si sporti me i pëlqyer tek meshkujt tashme po përhapet me shpejtësi edhe tek femrat, 6 vite me pare fshati Juban ne komuna Gur i Zi ne Shkodër do thyente tabute duke krijuar ekipin e pare për femra "Juban Danja" ndonëse futbolli i femrave asaj kohe nuk kishte filluar te luhej akoma ne Shqipëri. Fillimisht banoret e zonës kishin paragjykime për krijimin e ekipit te femrave, por me kalimin e kohës kureshtja e tyre beri qe këta te fundit ta mbështesin ekipin ne te gjitha përballjet. Ky ekip i përbëre nga futbolliste kryesisht nga shkodran dhe Jubani drejtohet me shume ambicie dhe seriozitet ndërsa pretendimet këtë sezon janë për titullin kampion. Skuadra e fshatit ne vitin 2009 -2010 theu çdo parashikim duke u shpallur nen kampione e vendit dhe finalist i kupës se Shqipërisë.

Just as the sport of weightlifting and soccer in Albania has started to take another stream. Although traditionally recognized as the preferred sport of men are now also spreading rapidly among women, 6 years ago Juban village in the municipality in Shkodra Black Stone will break taboos by creating the first women's team "Juban Danja" although women football that time had not yet begun played in Albania. Residents of the area originally had prejudices to create female team, but over time their curiosity led to the latter to support the team in all confrontations. This team is composed of mainly Soccer and Jubani shkodran addressed more seriously and ambitions and allegations that are season title. Team of the village in 2009 -2010 broke any provision being declared under the country's champion and finalist of the Cup of Albania.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...