Loading...

Požár Bzenec 24.- 25.5.2012.wmv

39,356 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 26, 2012

Rozsáhlý požár lesního porostu u Bzence
Čtvrteční požár lesního porostu na bzenecku hasí stovky hasičů, letecká technika, hasičský tank a další speciální hasičská technika.

Ve čtvrtek 24. května v 16,00 hodin byl na KOPIS HZS JMK nahlášen požár lesního porostu u obce Bzenec na Hodonínsku. Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z PS Veselí na Moravě, vzhledem k rozsahu požáru byly okamžitě na místo povolány další síly a prostředky. Požár zasáhl lesní porost v kopcovitém terénu, který výrazně ztěžuje hasební práce a dopravu techniky na místo zásahu. Jednotky hasičů se v prvé řadě soustředily na uhašení několika ohnisek korunového požáru a následně na požár lesního podrostu. Zasažená plocha lesa, která je 200 hektarů, se od čtvrtečního odpoledne v podstatě nezměnila. Díky větrnému počasí se ale již uhašené plochy znovu rozhořely.

Celkem bylo zatím k zásahu povoláno 107 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů tedy zhruba 400 hasičů, kteří se při této velmi fyzicky náročné práci střídají. Hasební práce provádí současně 35 jednotek. Vzhledem k rozsahu události byly povolány také hasiči ze Zlínského kraje, Kraje Vysočina a Olomouckého kraje. Záchranný útvar Hlučín HZS ČR přivezl na místo další cisternové automobilní stříkačky, speciální hasící tank, vyprošťovací tank a speciální automobily na vyprošťování.

Hasební práce jsou prováděni také pomocí veškeré dostupné letecké techniky. Ta nyní čítá 3 vrtulníky Letecké služby Policie ČR, 1 vrtulník Armády ČR a 1 letadlo Letecké hasičské služby organizované Ministerstvem zemědělství. Koordinace takto rozsáhlého leteckého a pozemního zajištění hasebních prací je maximálně náročná jak pro obsluhující personál zajišťující letecký provoz, tak pro veškeré pracovníky štábu velitele zásahu.

V průběhu požáru dosud došlo ke zranění 2 profesionálních hasičů, kteří museli být převezení do nemocnice v Kyjově. Jeden z nich je již propuštěn do domácího léčení, druhý zůstává v nemocnici. Došlo také k lehkému zranění jednoho dobrovolného hasiče, který po ošetření zůstává na místě zásahu.

O zajištění stravy a zázemí pro zasahující hasiče se stará PANEL,nestátní nezisková organizace Jihomoravského kraje ve spolupráci s městy Bzenec a Vracov.

Veškerá koordinace hasebních prací, povolávání sil a prostředků je zajištěno prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska HZS Jihomoravského kraje, štábu velitele zásahu a Operačního a informačního střediska GŘ HZS ČR. Jednotky sborů dobrovolných hasičů jsou povolávány tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost na zbytku území Jihomoravského kraje.

Výše škody, kterou požár dosud způsobil, se pohybuje v řádu milionů korun. V šetření je také příčina jeho vzniku.

kpt. Bc. Pavla Pražáková, HZS JMK

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...