Loading...

Rama: Tryeze për Presidentin - Vizion Plus - News - Lajme

108 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 29, 2012

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, u bëri serish thirrje partive politike parlamentare të ulen në një tryezë për të diskutuar 4 pikat qe PS ka vendosur ne lidhje me reformën zgjedhore, reformën parlamentare, heqjen e imunitetit dhe përzgjedhjen e presidentit të ri të vendit. Duke folur në mbledhjen e grupit të PS-së, Rama shtoi se mbledhja e tryezës së partive është urgjente dhe ajo synon të zgjidhë kushtet qe BE-ja ka vënë per integrimin. Duke folur konkretisht për kreun e ri te shtetit, Rama tha se vendi do te futet ne krize, ne rast se nuk do te arrihet zgjedhja e tij. Rama sqaroi edhe njëherë se katër ceshtjet e vena për diskutim mes partive nga PS nuk janë ultimatume te opozitës.

Socialist Party leader Edi Rama, was again called on political parties to sit at a table to discuss four issues that SP has decided about electoral reform, parliamentary reform, the abolition of immunity and selecting the new president of the country. Speaking at the meeting of the SP group, Rama added that the party table collection is urgent and it aims to resolve the conditions that the EU has set for integration. Speaking specifically about the new head of state, Rama said the country will join in a crisis, if not achieved his choice. Rama explained once again that the four issues set for discussion between the parties by the SP are not ultimatums to the opposition.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...