Loading...

kalaycılık zile (tin tinker; tinner, tinsmith)

17,917 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 2, 2008

cocukluk yaşından beri kalaycılık yapan Faruk Burtacgiray; "Benimle birlikte Zile'de bu işi iki üç kişi yapıyor. Artık kalaya ilgi kalmadı. Şimdi sadece bakır meraklıları ve bazen de televizyoncuların ilgisiyle karşılaşıyoruz" dedi.

Bakır kapları önce tuz ruhuyla ardından da kumla temizlediğini belirten Burtacgiray, kum dökme işleminin ardından bu eşyaları nişadır ve eritilmiş kalayla birlikte odun ateşinde kalayladığını, devamlı kullanılan bir bakır kabın zehirlenmeye yol açmaması için en azından yılda bir defa kalaylanması gerektiğini söyledi.

Bakır kapların kullanımının azalmasıyla bu eşyaları kalaylattırmaya gelenin de kalmadığını ifade eden Faruk Burtacgiray sözlerini şöyle tamamladı: "Dedem ve babam kalaycılık yaparak ailemizi geçindirdi. Ben de bu mesleğin içinde büyüyerek, ekmeğimi kalaycılıkla sağlamaya başladım. Artık işlerimiz eskisi gibi iyi değil. Kalaycılık tarihe karışıyor. Bakır kaplar, insan sağlığı açısından alüminyum ve diğer metallerden yapılmış kaplara göre daha sağlıklı olmasına rağmen tercih edilmiyor. Sağlık açısından yararlı olan bakır kapların tercih edilmemesi, hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bakır eşyalar sadece otantik yerlerin sofralarında yer tutuyor. Kültürümüz ve sağlığımız için bakır kapların kullanımının artması lazım."
Kalay Bakır bir kabın sağlıklı bir şekilde mutfakta kullanılabilmesi için yapılan kaplama işlemidir. • Bakır ürün yüzeyindeki yağlı dokunun ve zararlı bakterilerin temizlenmesi için kostik (Sodyum Hidroksit NaOH) sıvısında 6-8 saat bekletilir. • Özel ince dere kumu ile bakır yüzey iç ve dış ovularak temizlenir. • Çinko ile kesilmiş tuzruhu ile bakır yüzey sıvanır. bu ürünü tezgah aşamasına hazırlamadan önceki son işlemdir. • Isıtılmış bakır *Darphane basımı yüksek muhteviyatlı kalay ile sıvanır ve kaplama gerçekleştirilmiş olur. • Son olarak bakır yüzeyin üzerindeki kırmızı tav rengi yağlı pamuk ile dikkatle temizlenerek kullanıma hazır hale getirilir. -KULLANIM DETAYLARI- - Kalaylanmış bakır sabunlu sıcak suyla temizlenmelidir. - İlk kullanımda süt ihtiva eden ürünlerle kullanılması kaplamanın ömrünü uzatması ve daha sağlıklı kullanılması açısından tavsiye edilir. - İlk kullanımda asit düzeyi yüksek olması nedeniyle sebze ürünlerinin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. - Kesinlikle sert yüzeyli fırça veya bulaşık telleriyle ovularak temizlenmemesi gerekmektedir. - Kalay rengi bakıra dönmeye başladığında kalay ömrünü tüketmiştir ve tekrar kalaylanması gerekmektedir. *Sokaklarda kalay kaplama adı altında yapılan kurşun muhteviyatı yüksek daha çok lehim materyaline yakın maddelerle yapılan ve darphane üretimi olmayan sözde kalay materyali insan sağlığı açısından son derece zararlıdır!

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...