Loading...

Lidé, a ne jen čísla Čísla, a ne jen lidé Patří „tvrdé“ metody do historiografie 1 část

246 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 20, 2015

Místo konání: FF UK, Šporkův palác, Hybernská 3, Praha 1, podkrovní místnost č. 303
Přednášející: PhDr. Martin Vávra, Ph.D. (SOÚ AV ČR)
Český sociálněvědní datový archiv je webový projekt, na kterém dlouhodobě spolupracují Ústav pro studium totalitních režimů a Sociologický ústav Akademie věd. Cílem je zpřístupnit kvantitativní zdroje badatelům zabývajícím se českou společností v dějinách i v současnosti a podněcovat vzájemnou komunikaci a spolupráci mezi sociálními vědami.

Na příkladech dvou projektů – databáze usmrcených na čs. státní hranici v letech 1948–1989 a projektu Baráky, který mapuje komunitní způsob života českého undergroundu – ukážou Tereza Mašková a Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů, že kvantitativní metody mají v soudobých dějinách své místo a smysl, přičemž některé kvantitativní zdroje a prameny již existují a některé lze dokonce zčásti rekonstruovat ze zdrojů kvalitativních. Představíme možný postup a výhody i nevýhody této metody. Především se zaměříme na otázky spojené s výběrem vzorku pramenů, přesností a silou výpovědní hodnoty a její přenositelností. Dotkneme se problematiky dostupnosti a spolehlivosti dat a s tím spojenými limity historického tázání.

Martin Vávra ze Sociologického ústavu AV ČR předvede, že i data ze sociologických šetření provedených v Československu před rokem 1989, tudíž pod ideologickou kontrolou komunistické strany, mají velký a zatím spíše nevyužitý potenciál. Pokud historik porozumí vzniku a účelu těchto šetření, může řadu dat plodně využít a zároveň si klást otázky po způsobech a účelu jejich samotné produkce.

Comments are turned off
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...