Loading...

Ke Kaprunským elektrárnám s partou bezmozků :))

1,134 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Aug 3, 2010

Kaprun Hochgebirgsstausseen
Soustava vodních nádrží a přečerpávacích elektráren Kaprun slouží k pokrytí špičkového zatížení při výrobě elektrické energie. Výlet ke kaprunským vysokohorským přehradním nádržím je nádhernou cestou do světa Vysokých Taur.
Výjezd začíná v zadní části údolí Kaprunen Tal u Kasselfall Alpenhausu, kde můžete zdarma nechat auto v gigantickém garážovém komplexu. Autobusy vás pak dovezou k největšímu otevřenému šikmému výtahu v Evropě. Tento 820 m dlouhý výtah pohodlně překoná výškový rozdíl 431 metrů. Pak se opět jede autobusem až k přehradní nádrži Mooserboden v nadmořské výšce 2036 m.n.m. Cena zpáteční jízdenky je 17 euro
Celé vodní dílo se skládá z několika stupňů:
Horní stupeň - nádrže Margaritze (2000m.n.m.) a Mooserboden (2036 m.n.m.)
Slouží jako sběrače a zásobníky vody z okolních ledovců s celkovým objemem 3,2 a 84,9 mil. m3. Voda sbíraná v přehradě Margaritze je potom čerpána 11,6 km dlouhým tunelem do zásobníku Mooserboden.
Střední stupeň - nádrž Wasserfallboden (1672 m.n.m.)
Přehrada s objemem 81,2 mil. m3. U paty její hráze je umístěna vodní elektrárna Limberg s dvěma Francisovými turbínami o celkovém instalovaném výkonu 112 MW. Turbíny využívají 365m vodního spádu z nádrže Mooserboden. Zároveň jsou zde instalována čerpadla sloužící ke zpětnému přečerpávání. V současné době probíhá výstavba elektrárny Limberg II s plánovaným výkonem 480MW.

Spodní stupeň: nádrž Klamsee
Spodní záchytná nádrž, pod kterou je umístěna elektrárna Hauptstufe s celkovým instalovaným výkonem 220 MW (4 Peltonovy a 2 Francisovy turbíny). Elektrárny využívá spádu 858m z nádrže Wasserfallboden. Dále je soustavou tunelů spojena se sběrači vody z okolních údolí.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...