Loading...

Świadomość | Zapowiedź kursu na CopernicusCollege.pl

1,008 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 14, 2017

Link do kursu: https://www.copernicuscollege.pl/kurs...

Czym jest świadomość? To jedno z najstarszych, najczęściej zadawanych, być może najdonioślejszych (a także najbardziej frustrujących) pytań stawianych przez filozofów, psychologów oraz prawdopodobnie większość istot, doświadczających własnego istnienia. Czy powyższe pytanie jest jednak właściwie zadane? Jeśli tak, to czy metoda naukowa może uchwycić wielowymiarowy i subtelny charakter subiektywnego doświadczenia? W jaki sposób to, co częstokroć postrzegane jest jako niematerialne, powiązać można z fragmentami tkanki biologicznej, umiejscawiając ból, smak wina oraz zrozumienie Freuda pomiędzy splotami neuronalnych połączeń? Czy można odseparować specyficzny wzór aktywności mózgu, odpowiedzialny za określone subiektywne doznanie od procesów, które go poprzedzają lub stanowią jego konsekwencje? Co sprawia, że człowiek zdaje sobie sprawę z pewnego aspektu rzeczywistości, np. kto podał innemu graczowi piłkę, a inny obiekt, np. spacerujący po boisku goryl, pozostaje dla niego niewidoczny? Jak to, co nieświadome, zamienia się w świadome i staje przedmiotem obserwacji? Jaką rolę w tej przemianie odgrywa ciało obserwatora? Gdzie podziewa się świadomość, gdy człowiek zapadnie w sen lub w wyniku wypadku utraci fragment mózgu? Czy mnogość pytań dotyczących natury “świadomości” nie skłania do odrzucenia owego terminu i wypełnienia powstającej luki eksplanacyjnej innymi pojęciami, jak “uwaga”, “pamięć”, czy “percepcja”?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania starają się przybliżać naukowcy z Laboratorium Badań Świadomości (C-LAB) w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym celu odnoszą się do wyników rozmaitych badań - pomiaru aktywności układu nerwowego, obserwacji zachowania oraz wywiadów dotyczących subiektywnych doświadczeń badanych osób. Jedyne pytanie, na które Ty powinieneś/aś udzielić odpowiedzi, brzmi: czy chcesz dowiedzieć się, co badacze świadomości mają do powiedzenia o podejrzanym przejawie działania mózgu, jakim jest świadomość?

Koordynatorem kursu jest dr hab. Michał Wierzchoń, dyrektor Instytutu Psychologii UJ, gdzie kieruje również Laboratorium Badań Świadomości C-LAB.

Wykładowcy: dr hab. Michał Wierzchoń, dr Michał Klincewicz, dr Marek Binder, dr Marta Łukowska, dr Albertyna Paciorek, mgr Marcin Koculak, mgr Monika Derda, mgr Krzysztof Gociewicz, mgr Urszula Górska, mgr Zuzanna Skóra, mgr Justyna Hobot.
Kategorie: Filozofia Kognitywistyka Psychologia

Zajęcia:
Problem świadomości: Wprowadzenie (Michał Wierzchoń)
Świadomość w ujęciu filozoficznym (Michał Klincewicz)
Pomiar świadomości (Justyna Hobot)
Świadomość percepcyjna (Marcin Koculak)
Pamięć a świadomość (Zuzanna Skóra)
Uczenie nieświadome (Albertyna Paciorek)
Neuronalny korelat świadomości: definicje i paradygmaty badawcze (Monika Derda)
Neurobiologiczne teorie świadomości (Marek Binder)
Naturalne i sztuczne stany świadomości (Urszula Górska)
Zaburzenia świadomości po ciężkich urazach mózgu (Marek Binder)
Sieci mózgu a świadomość (Krzysztof Gociewicz)
Samoświadomość cielesna (Marta Łukowska)
Nauka o świadomości: integracja wiedzy (Michał Klincewicz)
Podsumowanie kursu (Michał Wierzchoń)

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...