Upload

Loading...

Vice President Joe Biden Visits Istanbul's Samatya Square

2,395

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Dec 6, 2011

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Aralık ayı içinde bölgedeki ziyaretlerinin son ayağı olan Atina'ya doğru yola çıkmadan önce, İstanbul'da son bir ziyaret daha yaptı.

İstanbul'un Fatih ilçesinde sokak satıcıları ve yerel lezzetlerin sunulduğu gıda tezgahlarıyla geleneksel bir mahalle özelliği taşıyan Samatya Meydanı.

İstanbul'daki "yaşam mozaiği"ni temsil etmesiyle tanınan Samatya, yüzyıllar boyunca Türkler ve çeşitli azınlık gruplarını barındırmayı sürdürüyor.

Başkan Yardımcısı Biden, mahallenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyerek yemek yedi, esnafla sohbet ederek alışveriş yaptı. Başkan Yardımcısı'nın alışveriş listesinde portakal, mandalina ve diğer meyvelerin yanısıra zeytin ve peynir de vardı.

Türkiye ziyareti hakkında daha fazla bilgi için / For more information on his visit to Turkey: http://istanbul.usconsulate.gov/vp_bi...

**************************************

Vice President Joe Biden made one last stop in Istanbul before departing for Athens - the last leg of his trip through the region in December 2011.

Samatya Square -- a traditional neighborhood in the Fatih district of Istanbul -- is home to all sorts of vendors and food stands carrying local specialties.

The neighborhood is said to represent a "mosaic of life" in Istanbul, having been home to Turks and various minority groups for centuries.

Vice President Biden walked through the cobblestone streets stopping in stores and picking up a few things. On the Vice President's shopping list: oranges, tangerines and other fruit as well as olives and cheeses.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...