Loading...

Sandomierz na trasie Zielonych Patroli - ITV Kielce

404 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 18, 2015

Wycieczka do Sandomierza, miasta o wyjątkowej urodzie, od lat docenianej przez turystów, była zwieńczeniem siódmej edycji konkursu Zielony Patrol. Dzięki przedsięwzięciu, organizowanemu z inicjatywy prezydenta Kielc, młodzi kielczanie mają okazję nie tylko rozwijać zamiłowania ekologiczne, ale też poznać różne zakątki kraju, a ci najbardziej aktywni, także zagranicy. Reprezentacje poszczególnych zespołów, uczestniczących w konkursowych zmaganiach w ciągu tego roku szkolnego, rozpoczęły zwiedzanie od przechadzki wąwozem lessowym królowej Jadwigi. Jest to najpiękniejszy spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Pomnik przyrody.
Po tak malowniczym początku wyprawy, udali się do Kościoła pod wezwaniem Świętego Jakuba. Współczesna XIII wieczna świątynia stoi na miejscu jeszcze starszego kościoła. Kolejny punkt programu - Brama Opatowska - główny zabytek Sandomierza, jedna z czterech bram wchodzących niegdyś w kompleks murów obronnych miasta. Stąd rozpościera się przepiękna panorama na położone na siedmiu wzgórzach miasto oraz jego okolice.
Będąc w Sandomierzu, nie można nie zajrzeć na urokliwy Rynek. Stąd grupa idzie w kierunku owianych są legendami sandomierskich lochów. Podziemna Trasa Turystyczna to system dawnych 14 i 15 wiecznych piwnic, w których kupcy składowali swoje towary handlowe.
A już czeka kolejna atrakcja. Z przystani udają się w rejs statkiem po Wiśle.
Ostatni punkt programu - zbudowane z liczących około 500 milionów lat skał kambryjskich - Góry Pieprzowe. Ich osobliwością są skupiska dzikiej róży, występującej tu aż w 15 gatunkach. Dzięki temu można tu podziwiać unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium.
To koniec siódmej edycji konkursu Zielony Patrol. Jej zwycięzcy wyjadą w pierwszym tygodniu wakacji na tygodniową wycieczkę do Niemiec. Natomiast wszyscy chętni uczniowie kieleckich podstawówek i gimnazjów już mogą zbierać siły do proekologicznych zmagań, które rozpoczną się jesienią.

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...