Loading...

BANSKÁ ŠTIAVNICA Magický svet

13,179 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 28, 2013

Svetové dedičstvo UNESCO.
Banská Štiavnica bola po storočia jedným z najdôležitejších miest Európy. Tony a tony striebra a zlata vyšli z hlbín, z bohatstva podzemia sa stavali paláce vo Viedni aj Budapešti. Panovníci sem sústredili najlepších vedcov; tu sa po prvýkrát na svete použil pušný prach na odstrel horniny, tu bola prvá technická vysoká škola sveta aj jeden z najdokonalejších vodoenergetických systémov sveta: voda šesťdesiatich medzi sebou navzájom pospájaných umelých jazier „tajchov" poháňala banské čerpadlá.
Podľa mnohých je dnešná Štiavnica najkrajším mestom Slovenska. Domy sú citlivo zrekonštruované, nebyť dopravných značiek, vyzerá to tu ako v stredoveku. Mesto žije kultúrou, ľudia sa v krčmách, či iba tak posedávajúc na schodoch zabávajú do noci. Dá sa tu ísť do bane, dozvedieť o histórii slávnej Akadémie, pozrieť si zbierku minerálov z celého sveta.
Štiavnická Kalvária je jedna z najkrajších barokových kalvárií v Európe. V blízkom Sv. Antone je kaštieľ s impozantnou zbierkou nábytku z celého sveta a obrovskou poľovníckou expozíciou, za kopcom sú kúpele Sklené Teplice s termálnou vodou v prírodnej jaskyni. Tajchy, vrastené do kopcov, sú jednoducho prekrásne, najbližší je iba 10 minút chôdze od centra. Slúžia na kúpanie a člnkovanie, v zime na korčuľovanie. Ich prívodné jarky sú premenené na turistické chodníky a horské cyklotrasy, v Štiavnických vrchoch je ich vyznačených 250 km.
Štiavnica má nepostihnuteľnú mágiu. Podľa prieskumu je najobľúbenejšou mestskou turistickou destináciou Slovákov. Až 70% návštevníkov sa sem opakovane vracia. Štiavnica má dušu.

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...