Loading...

Ewa Domańska i Piotr Filipkowski | KOLABORATORIUM | Dzielenie się pamięcią

1,736 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 30, 2011

Ewa Domańska -- Wprowadzenie

Piotr Filipkowski -- Historia mówiona (oral history) jako historia podmiotowa
O historii mówionej (oral history) słyszy się ostatnio coraz częściej. Rejestrowanie opowieści tzw. świadków historii zyskuje na popularności jako istotna forma poznawania przeszłości, stając się ważnym elementem projektów dokumentacyjnych, badawczych, edukacyjnych, muzealnych, a nawet studiów na wydziałach historycznych polskich uniwersytetów.
Moda na historię mówioną nie jest jednak tylko wynikiem chęci poszerzania spektrum dostępnych źródeł historycznych, ale raczej próbą wypowiedzenia innej prawdy, prawdy świadków, bezpośrednich uczestników, ofiar a czasem nawet sprawców minionych zdarzeń. Inaczej mówiąc: niezbędnym warunkiem historii podmiotowej. W niej zaś nie chodzi o obiektywne zdanie relacji ze zdarzeń, ale ich doświadczanie i przeżywanie, pamiętanie i zapominanie, opowiadanie i niemożność ich opowiedzenia.... O ludzkie bycie w historii i poprzez nią. Dzięki takiej perspektywie spotkanie i rozmowa człowieka z człowiekiem nie są tylko środkiem do pozyskania informacji o przeszłości, ale stają się kluczowym elementem historii, a więc szansą na zobaczenie historii w człowieku, a nie tylko człowiek w historii.

Ewa Domańska -- pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Department of Anthropology, Stanford University, USA. Zajmuje się współczesną anglo-amerykańską teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych i społecznych. Autorka książek: Mikrohistorie: spotkania w międzyświatach (1999, 2005) oraz Historie niekonwencjonalne (2006). Redaktorka kilkunastu książek, m.in. Hayden White, Proza historyczna (2009), (z Frankiem Ankersmitem i Hansem Kellnerem), Re-Figuring Hayden White (2009); (z Mirosławem Lobą) French Theory w Polsce (2010); Teoria wiedzy o przeszłości na tle współczesnej humanistyki (2011).

Piotr Filipkowski (ur.1977) jest socjologiem, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz w Ośrodku KARTA w programie Historia Mówiona. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach dokumentacyjno--badawczych oral history. W 2010 roku opublikował pracę Historia mówiona i wojna. Doświadczenie obozu koncentracyjnego w perspektywie historii życia opartą na analizie wywiadów z byłymi więźniami obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen.

Organizator: Fundacja SPOT.
Współpraca: Instytut Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Obserwatorium Kultury

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...