Loading...

Ağacın Türküsü

15,599 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 13, 2011

Ağacın Türküsü / The Ballad of the Wood
Eski Evler Eski Ustalar - Batı Karadeniz / Old Houses Old Masters - Western Black Sea
Yönetmen / Director: Suha Arin
Süre / Duration: 35'
©1987 MTV Film Televizyon

www.mtvfilm.com

(Tr)
"Eski Evler Eski Ustalar" dizisi "Batı Karadeniz" bölümünü, dünyaca ünlü bir usta ve dünyaca ünlü bir kemanla başlatır: Ayla Erduran ve Stradivarius keman...

Batı Karadeniz'den gittiği söylenen ağacın ehil ustaların elinde benzersiz bir keman olması ve usta yorumcuların ezgileriyle dile gelmesiyle başlayan "Ağacın Türküsü" adlı bu filmde, aynı ağacın ehil ustaların elinde nasıl estetik bir mimari yarattığı belgelenir.

Yönetmenliğini Suha Arın'ın yaptığı "Ağacın Türküsü"nde, Batı Karadeniz evlerinin geleneksel mimarisi, yüzyıllardır atadan oğula, ustadan çırağa fısıldanan sırlarla ve "çantı" tekniğiyle yapılarak, her biri 100-150 yıldır ayakta duran evlerin anlatımları ile belgelenir.

Bu bölgenin en orjinal örnekleri olan "dizeme" tekniğiyle yapılan evlerin de sergilendiği filmde, 300 yılı aşkın süredir hala ayakta duran evlerin toprağa dönmüş ustaları anılır. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir uğraşın yaşlı ve yorgun "son temsilcileri", depreme karşı kullandıkları yapım tekniklerini de aktarır.

Batı Karadeniz'in ünlü "bağdadi" evlerinin de görüntülendiği belgesel, Bolu, Göynük, Safranbolu, Mudurnu, Gerede, Boyabat, İnebolu, Kastamonu, Tokat ve Amasya ile, bu yerlere yakın yerleşimlerdeki evleri ve yapım tekniklerini, yaş ortalaması 80′i aşan eski ustalarla birlikte belgeliyor.

(En)
"The Western Black Sea" part from the series "Old Houses Old Masters", tells the story of a world famous master and his world famous violin: Ayla Erduran and her Stradivarius...

The beginning of the film "The Ballad of the Wood" documents the master craftsmen who are connoisseurs of the particular type of tree, which is said to be utilized for the making of these renowned violins.

Directed by Suha Arin, "The Ballad of the Wood" reveals the traditional architecture of the houses of the Western Black Sea region for centuries has been passed down from father to son, from master to apprentice through secrets and a technique known as "canti". Some of the houses shown have been standing for the last 100 to 150 years.

The film honors the great craftsman of the past who utilized the "dizeme" technique through an emphasis on structures that are 300 years old. These examples are some of the most unique to be found in the Western Black Sea region. This craft has been passed down from generation to generation. Now only a few old and tired practitioners are left and they reveal to the camera their anti-earthquake construction techniques. The average age of the craftsmen is 80 years old.

The documentary not only portrays the famous "bagdadi" houses of the Western Black Sea region but also indicates the connection between the style and construction of housing found at Bolu, Göynük, Safranbolu, Mudurnu, Gerede, Boyabat, İnebolu, Kastamonu, Tokat and Amasya.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...