Loading...

Mamady Keita & Sewa Kan II. Colours of Ostrava 2009

26,837 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 24, 2009

Jeden z největších hráčů na djembé africké historie si vydobyl přezdívku „Ďábel z Balandugu, to podle vesnice, kde se v roce 1950 narodil. Traduje se o něm, že svými dlaněmi dokáže během hry vyloudit až pětadvacet rozličných rytmů. Ostrost a přesnost Keitových subtilních temp jsou jedinečné. Umí na djembé zahrát symfonie i soundtrack k letu kosmické lodi. Slaví 50 let své hudební kariéry.

Pochází z národa Mandingů z kraje Wassoulou, rozprostírajícím se mezi Mali, Guineou a Pobřežím slonoviny, a pověstném originální loveckou hudbou a tajnými bratrstvy. To kovářské numuw se vedle práce se železem, léčitelství a provádění obřízek odjakživa zaobírá také výrobou tajemnými silami obdařených masek a především bubnů djembé, neodmyslitelně spjatých s ceremoniály kovářů. Původ dnes po celém světě rozšířeného djembé tedy míří ke kovářskému bratrstvu z Wassoulou a hráči z Guineje patří k nejrespektovanějším po celé západní Africe. Djembé společně s dřevěným xylofonem balafonem pak představuje hudební symbol země.

V pouhých čtrnácti letech se Mamady Keita stal jedním z pěti hlavních djembefola (hráčů na djembé) významného guinejského souboru Djoliba National Ballet,založeného v roce 1964 na přímý popud guinejského prezidenta Sekou Toureho. Početný soubor reprezentující „neuvěřitelné hudební poklady Guineje zahrnoval také balafonisty, tanečníky a zpěváky. Během dvaceti let, kdy Keita s Djoliba procestoval křížem krážem zeměkouli, se postupně propracoval na vedoucího bubenické sekce a nakonec šéfa celého ansámblu. Djolibu opustil Keita v roce 1986, kdy se vydal na sólovou dráhu s vlastní skupinou Sewa Kan (Zvuk radosti).

Usídlil se v Evropě, ale do Guineje se vracel vést ministerstvem kultury organizované mezinárodní bubenické tábory existující dodnes. Na počátku 90. let otevřel školu Tam Tam Mandingue v Belgii a brzy na to pobočky v Paříži, Mnichově, USA a Japonsku. O hře na djembé napsal rovněž mnoho knih a natočil instruktážní filmy. Se Sewa Kan už obdivuhodných padesát let koncertuje a natáčí alba za účasti velkých afrických hudebních hvězd, jakou jsou Mory Kante, Toure Kunda, Manu Dibango nebo Famoudou Konaté. Mamady Keita patří mezi legendy africké hudby, stal se mýtickou postavou pro tisíce djembefola, nositelem bubenických tradic a rytmů národa Mandingů.

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...