Loading...

Koyun Kırkımı Nasıl Yapılır?

57,749 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 7, 2018

Koyun kırkma zamanı her bölgenin hava koşullarına göre değişmektedir. Gece ve gündüz sıcaklık farkının azaldığı günlerde koyun kırkımı yapılır. Yani havaların ısınması ile birlikte koyun kırkımı yapılmalıdır.

Koyun kırkma zamanı, bölgelerimizin hava sıcaklığı takip edilerek belirlenmektedir.

Batı Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da Nisan, Mayıs ayları koyun kırkma işlemi yapılmaktadır.
Orta Anadolu’da Mayıs, Haziran aylarında koyun kırkma işlemi yapılır.
Doğu Anadolu’da ise Haziran; Temmuz aylarında koyun kırkımı yapılmaktadır.
Koyun kırkımı iki şekilde yapılmaktadır:
1- Elle Koyun Kırkımı: Elle koyun kırkımı kırklık dediğimiz koyun kırkma makası ile yapılır.

2- Makine ile Koyun Kırkımı: Bu koyun kırkma işlemi koyun kırkma makinası dediğimiz, kırkım makinası olarak bildiğimiz elektrikle çalışan makinadır.

Koyun kırkımı yapılmadan önce ve sonra koyunlara yapılacak işlemler nelerdir:

Koyun kırkımı öncesi, koyunların üzerinde bulunan parazitlere karşı parazit öldürücü ilaçlarla banyo yaptırılmalıdır. Koyunlara banyo yaptırmak, yapağının temizlenmesi ve parazitlerden arındırılması için önemlidir. Koyunlar, koyun için özel yaptırılan banyoluklarda banyo yaptırıldığı gibi, elle de banyo yaptırılabilir. Elle yapılan yıkamada mutlaka koyunun koltuk altı, kuyruk altı ve karın altı kısımları elle iyice yıkanmalıdır. İsterseniz banyo ve yıkama işlemi kırkımdan sonrada yaptırılabilir.

Koyun kırkımı esnasında kırklık veya koyun kırkma makası kesikleri mutlaka taze yara dezenfektanları ile temizlenerek ilaçlanmalıdır.

Koyun Kırkma işlemi Nasıl Yapılır:

Koyun kırkıma uygun şekilde yere yatırılıp, ayakları bağlanmalıdır. Yapağıya ve koyuna zarar vermeden kırkım işlemi yapılmalıdır. Koyun kırkım işlemi öncelikle genç hayvanlardan başlanarak, koçlar ve son olarak koyunlar sırası takip edilerek yapılmalıdır.

Koyun kırkma zamanı ve koyun kırkımı yapılırken uygulanması gereken işlemlere mutlaka uyunuz. Bu koyunlarınızın sağlığı açısından çok önemlidir.
Videolarımızı beğenirseniz ve bize destek olmak isterseniz abone olmayı ve videolarımızı beğenmeyi unutmayınız. Şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

https://www.facebook.com/3esnaf

Comments are turned off
Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...