Loading...

ABSURDY MEDYCZNE CZ.2: ZAKWASZENIE ORGANIZMU

274,184 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 23, 2014

Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.

Produkty spożywcze możemy podzielić na kwaso- i zasadotwórcze. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że spożywanie wyłącznie kwasotwórczych lub wyłącznie zasadotwórczych produktów powoduje zmiany w organizmie, zwane nadmiernym zakwaszeniem/zalkalizowaniem. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że tak zwane "zakwaszenie" organizmu wywołane niewłaściwą dietą w ogóle istnieje. W ujęciu stricte medycznym zakwaszenie organizmu jest stanem chorobowym zagrażającym życiu, wymagającym leczenia na oddziale szpitalnym. Powstaje wówczas, gdy pH krwi spada poniżej 7,35. Nie ma związku z "normalną" dietą, może być spowodowane spożyciem trucizn - takich jak alkohol metylowy czy etylowy. Nie wykazano, żeby produkty oferowane przez firmy farmaceutyczne na "odkwaszenie organizmu" wywierały w ogóle jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Są to tylko suplementy diety, które nie podlegają kontroli skuteczności działania tak jak leki.

Natomiast podstawowe błędne założenia, forsowane przez zwolenników "zakwaszenia organizmu" to zubożenie tkanek w minerały - potas, wapń, co może prowadzić do chorób - osteoporoza - oraz odkładanie kwaśnych produktów przemiany materii - puryn - w tkankach, co również jest przyczyną chorób - zwyrodnienia, dna moczanowa, oraz że większość toksyn ma charakter kwaśny, są błędne z następujących powodów:

1. Spożywanie produktów zakwaszających nie prowadzi do utraty jonów, gdyż jest to możliwe jedynie przy kwasicy stricte metabolicznej, przy pH poniżej 7,25, czego nigdy nie osiąga się nawet niewłaściwą dietą - przy ketozie cukrzycowej na przykład przy pH znacznie poniżej 7,30 następuje dopiero utrata potasu, przy zachowaniu pozostałych jonów - w tym wapnia. Zatem nie jest możliwa utrata jonów przy wyższych wartościach pH, gdyż organizm wytwarza niewyczerpywalny bufor wodorowęglanowy celem kompensacji, oszczędzając utratę wapnia, potasu i innych minerałów. Dodatkowo tylko 1% wapnia z kości jest wymienialny, co NIGDY nie może doprowadzić do osteoporozy. Zostało to potwierdzone badaniami:
McLean R. J Nutr. 2011, 14, 588–594.
Fenton T. BMC Musculoskeletal Disorders, 2010, 11, 88.
Pedone C. Bone. 2010, 46, 1063-7.

2. Do zwyrodnienia dochodzi także przy nagromadzeniu zasadowych substancji, lub substancji o charakterze obojętnym - skrobiawica, zwyrodnienie śluzowe, zwyrodnienie szkliste, oraz że zwyrodnienia obserwowane są u ludzi na diecie zarówno "zakwaszającej", jak również "alkalicznej". Trudno zatem stwierdzić, czy substancje gromadzące się w komórkach są wynikiem dążenia do utrzymania, bądź też przywrócenia, prawidłowego pH, czy być może są skutkiem zaburzeń ogólnie pojętego metabolizmu, niezwiązanego z pH - za tym mogłoby przemawiać zwyrodnienie pojawiające się pod wpływem chorób mieloproliferacyjnych - w białaczkach, a także związek z występowaniem niektórych zwyrodnień z wiekiem.

3. Dna moczanowa jest tylko w 12% przypadków związana z dietą, w pozostałych przypadkach nie wykazano takiego związku - dna moczanowa i kamienie z kwasu moczowego, występują też u ludzi na tak zwanej diecie "alkalizujacej". Jako dowód podam, że kawa i nabiał, które de facto są silnie kwasotwórcze, zmniejszają ryzyko dny moczanowej: Choi HK. Arthritis Rheum. 2007, 56, 2049-55.

4. Co do toksyn, to wiele ma odczyn zasadowy - na przykład alkaloidy, salicylany, fenolany i benzoesany.

5. Warzywa, owoce - to głównie produkty zasadotwórcze, mięso, biała mąka, cukier - kwasotwórcze. Nie trzeba dzielić produktów na kwasotwórcze i zasadotwórcze, żeby stwierdzić, że zestaw nr 1 jest zdrowszy, bo zawiera więcej witamin i minerałów, a nie dlatego, że zmienia pH komórkowe.

6. Dieta boga w białko zwierzęce, a więc kwasotwórcza jest związana z mocnymi i zdrowymi kośćmi: Tucker KL. Eur J Nutr. 2001, 40, 231-7.

7. I w końcu, to nie środowisko kwaśne powoduje raka, ale rak zakwasza środowisko i może on wzrastać w warunkach zasadowych: Martinez - Z. R. Clin Exp Metastasis, 1996, 14, 176-86.

Szczegółowa literatura jest dostępna w opisie pod filmem o zakwaszeniu, cz. 2.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...