Upload

Loading...

LOVING KINDNESS QIGONG / CVIČENÍ MILUJÍCÍ LASKAVOSTI

7,379 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Jan 11, 2008

Metta, qigong, covering and uncovering dantian.
Benefits of Metta (loving kindness) according to Buddha: One sleeps easily, wakes easily, dreams no evil dreams, is dear to human beings, dear to non-human beings, the devas (forces of goodness) protect one, neither fire, poison, nor weapons can harm one, one's mind concentrates easily, one's complexion is bright, one dies unconfused and - if penetrating no higher one is born in the Brahma worlds. According to Chinese medicine, kindness is good especially for the liver.
Benefits of opening and closing practice (or covering and uncovering dantian or abdominal chakra) according to Chinese tradition: It is good for the heart, the kidneys. It is effective against fever, chills, hypertension, arthritis, tonsillitis and even against cancer, lupus, etc. It regulates the relation between fluids and energy.
Note: When the palms are up you work more with warm energy (yang), when they are down with cold energy (yin).
Note for advanced practitioners: You may use dantian breathing. During inhalation, the belly moves forward and the spine move away. During exhalation, the belly button and spine come near. They say that in this way your energy increases, health improves and you calm down. However, the pressure in the abdomen increases during this type of breathing, and it may cause problems to some people. If it is the case, just move the abdomen.

In Czech -- Česky
Výhody otevírání a zavírání břišní čakry, podle čínské medicíny: Prospívá srdci, ledvinám, pomáhá proti teplotám, nachlazení, vysokému tlaku, kloubním potížím, problémům s mandlemi a dokonce i proti rakovině nebo lupusu. Vede k rovnováze mezi tekutinami a energií. Pozn.. Když jsou dlaně nahoru, pracujete se teplou energií (jang), když dolů s chladnou (jin).
Výhody milující laskavosti podle Buddhy: Člověk dobře spí, snadno se probouzí, nemá ďábelské sny, je oblíbený mezi lidmi i mezi nadzemskými bytostmi, andělé ho chrání, oheň, jed ani zbraň mu neublíží, jeho mysl se snadnou soustředí, má jasnou pleť, umírá nezmaten a, pokud se nedostane výše, přichází po smrti do Brahmova (tj. Božského) světa.
Poznámka pro pokročilé: Můžete použít dýchání do rumělkového pole (mezi pupek a páteř): S nádechem se páteř a pupek vzdalují, s výdechem přibližují. O tomto typu dýchání se říká, že dává sílu a klid a zlepšuje zdraví. Stoupá při něm ale nitrobřišní tlak, pokud by to někomu dělalo problémy, ať dýchá prostě do břicha.
---
Svépomocné příručky pro závislé jsou zdarma na www.drnespor.eu

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...