Loading...

Więcej bezpłatnych porad prawnych - ITV Kielce

218 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 13, 2018

Niemal 3060 bezpłatnych porad prawnych udzielono w ubiegłym roku w punktach, których pracę koordynuje prezydent Kielc. To o kilkaset więcej niż w roku 2016, kiedy weszła w życie ustawa zakładająca stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy oraz edukacji prawnej. W styczniu i lutym bieżącego roku udzielono już 535 porad tego typu.
W ubiegłym roku najczęściej udzielana była pomoc w zakresie prawa cywilnego, w tym spadkowego i rzeczowego. Sporą grupę stanowiły też porady z zakresu prawa rodzinnego, karnego i administracyjnego.
• 1862 porady w zakresie prawa cywilnego, w tym spadkowego i rzeczowego
• 660 porad z zakresu prawa rodzinnego, w tym dot. alimentów, rozwodów i separacji
• 341 porad z zakresu prawa karnego
• 253 porady z zakresu prawa administracyjnego

Przypominamy, że w Kielcach jest osiem, koordynowanych przez Miasto, punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Po dwa w budynkach ratusza - przy Rynku oraz przy ul. Strycharskiej 6, pozostałe cztery przy ul. Młodej 28 oraz Miodowej 7 - powierzone do prowadzenia wyłonionej w otwartym konkursie ofert organizacji pozarządowej. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w każdym punkcie w przeciętnym wymiarze 5 dni, przez co najmniej 4 godziny dziennie. Na potrzebujących pomocy czekają tu adwokaci i radcy prawni, którzy poinformują o przysługujących uprawnieniach lub spoczywających na zainteresowanym obowiązkach i wskażą sposób rozwiązania problemu. Osoby przychodzące po pomoc powinny nie tylko przedstawić sprawę, ale też wszystkie posiadane dokumenty jej dotyczące. Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną, na etapie przedsądowym, mogą otrzymać: osoby, które nie ukończyły 26. roku życia albo ukończyły 65 lat, beneficjenci pomocy społecznej, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną, kobiety w ciąży.
W 2017 roku największą grupę uprawnionych stanowiły osoby po 65 roku życia. W punktach koordynowanych przez Miasto Kielce skorzystały z około 1850 bezpłatnych porad prawnych.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce
www.um.kielce.pl/darmowa-pomoc-prawna

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...