Loading...

Prof. Jolanta Kulpińska - wykład jubileuszowy

364 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 11, 2018

Profesor Jolanta Irena Kulpińska urodziła się 4 listopada 1928 roku w Koźminku. Rodzice byli nauczycielami. W 1940 roku, rodzina została wysiedlona z Kalisza do Krakowa. Niedługo potem Kulpińscy przenoszą się do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego ginie ojciec, a przyszła pani profesor wraz z matką trafiają do Berlina, gdzie wykonują pracę przymusową w fabryce. To doświadczenie zaważy na późniejszej biografii Jubilatki. Po wyzwoleniu, w maju, wraca wraz z matką do Polski, do Łodzi, gdzie mieszkają dziadkowie i siostra matki.

Jeszcze w czasie wojny Jolanta Kulpińska uczyła się na tzw. tajnych kompletach i dlatego po powrocie do rodzinnego miasta jej matki bez trudu rozpoczyna naukę w gimnazjum w klasie czwartej, gdzie przez miesiąc nie mając ani jednego podręcznika i posiadając jeden zeszyt zalicza klasę i od września rozpoczyna naukę w Liceum Humanistycznym im. M. Konopnickiej w Łodzi. W roku 1947 podejmuje naukę w Uniwersytecie Łódzkim na wydziale Humanistycznym. Choć wybór nie był oczywisty, to zainteresowanie polityką i naukami społecznymi, doświadczenia wojenne oraz brak zamiłowania do przedmiotów ścisłych powoduje rozpoczęcie studiów na kierunku - Socjologia.
W trakcie studiów, w 1950 roku J. Kulpińska pełni funkcję zastępcy asystenta, polegającą głównie na wykonywaniu prac technicznych na rzecz Instytutu.

Profesor Jolanta Kulpińska należy do grona tych profesorów, dla których ważny jest człowiek. W swojej pracy zawsze kierowała się otwartością i rzetelnością. Praca stanowiła dla niej sens istnienia i wyznaczała kierunek. Choć jest autorką ponad 200 publikacji (książek, artykułów, rozdziałów w monografiach, recenzji, raportów, opracowań), to najchętniej zagłębiała się w świat badań, poznając relacje pracownicze.

Umiejętności organizacyjne, ogromna kultura osobista Pani Profesor, zaangażowanie w sprawy pracowników, autorytet, empatia i wiele innych pozytywnych cech pozwalają w znakomitej kondycji działać Instytutowi Socjologii i zajmować wysokie pozycje (3-4 miejsce) w rankingach. Jolanta Kulpińska przeprowadziła Łódzką Socjologię przez okres burz lat osiemdziesiątych i przemian lat dziewięćdziesiątych. Jej poświęcenie, wytrwałość i pozytywna postawa mogą być wzorem dla kolejnych pokoleń.

Profesor Jolanta Kulpińska słusznie przez większość nie tylko łódzkich socjologów łączona jest z socjologią przemysłu, pracy, stosunków przemysłowych, itp. To ona współtworzyła socjologię pracy w Polsce. Posiada wyjątkową umiejętność wnikliwej obserwacji i analizy życia społecznego w Polsce. Trudno przecenić jej zasługi w rozwój dyscypliny oraz łódzkiej socjologii. Jej nazwisko na stałe związane zostało z Instytutem Socjologii Uniwersytetu łódzkiego. Jest wzorem badacza, dyrektora, naukowca i człowieka, choć nie wiem czy ta kolejność jest słuszna. W zawartych wspomnieniach odnajdziemy sylwetkę zarówno sprawnego Kierownika Katedry i Dyrektora Instytutu, oddanego i niezłomnego badacza i naukowca oraz przede wszystkim wspaniałego, życzliwego, ciepłego, pełnego wsparcia człowieka.

 • Category

 • Song

  • Be Inspired-14494
 • Artist

  • Margot Cavalier [SACEM], Philippe Bestion [SACEM]
 • Album

  • KOS584 Be Inspired
 • Licensed to YouTube by

  • AdRev for a 3rd Party (on behalf of Kapagama | Kosinus (UPPM)); AdRev Publishing

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...