Loading...

Ministri i Drejtësisë Eduard Halimi.mpg

242 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 15, 2012

Seanca plenare e Kuvendit ka nisur punimet me diskutimet për projektligjin "Për të drejtën e privatizimit të truallit shtetëror në përdorim dhe për taksën mbi të drejtën e përdorimit të tij". Deputetët e opozitës së Kuvend kanë akuzuar qeverinë se nuk ka bërë asgjë në lidhje me çështjen e pronave. I menjëhershëm ka qënë reagimi i ministrit të drejtesisë Eduard Halimi i cili i ka cilësuar akuzat e opozitës si false pasi sipas tij qeveria ka bërë shumë për çështjen e pronave.
"Vërtetë pronat dhe çështja e tyre ka probleme, por PD ka bërë shumë në këtë drejtim. Brenda vitit 2013 do të ketë regjistër dixhital të pronës, që PS nuk e bëri kurrë, përkundrazi krijoi mbivendosje dhe korrupsion në këtë drejtim. PD e ka marrë në misionin e vet që në 22 mars 1992 procesin e kthimit dhe kompensimit të plotë, të pronave. PD-ja bëri atë që ky krahu këtej i parlamentit i bëri gjithë shqiptarëve duke i vjedhur pronën me tepër se 65 mijë familjeve dhe duke abuzuar me të." theksoi Halimi

Sipas tij, brenda mandatit të parë PD ka nxjerrë një sërë aktesh dhe ka nisur funksionimin e hipotekës.
"Nga 65 mijë kërkesa të depozituara në 20 vjet, komisionet kanë dhënë përgjigje për 60 mijë kërkesa, pra 92% e kërkesave i janë dhënë përgjigje në 20 vjet" theksoi me tej Halimi.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...