Loading...

"19 Mayıs 1919- Pontos Pogromu'dur"

1,500 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 19, 2015

ÖZELHABER: 19 Mayıs 1919’un tarihte neye tekabül ettiği fazla bilinen bir gerçek değil. Kendisi de bir Pontos olan ve “Türklük için savaşırken” Rum olduğunu öğrenen barış aktivisti Yannis Vasilis (eski adıyla İbrahim Yaylalı) 19 Mayıs’ın Pontos Pogromu olduğunu hatırlatıyor.

10 Mayıs 2015 tarihinde Taksim Hill Otel’de gerçekleşen “Halklar Konuşuyor” Konferansı’na video mesaj ile katılan Yannis Vasilis, Pontos halkının yaşadıkları ve talebini dile getirmişti.

Yannis Vasilis konuşmasına, Pontosların tarihinin pek çok direniş ve yenilgi ile dolu olduğunu ancak, Pontoslara uygulanan tehcir katliam ve asimilasyonlar neticesinde zamanla kimlik mücadelesinden vazgeçtiklerini anlatarak başlıyor.

Vasilis, “T.C devletinin 19 Mayıs 1919’u kurtuluş ve yükselme olarak duyurmaktadır. O yıllarda kurtuldukları bizlerdik aslında” diyerek tarihsel bir çarpıtmayı ortaya koydu. Pontosların o tarihi pogrom olarak kabul ettiğini belirten Vasilis, tek taleplerinin bu pogrom tarihinde katledilen, 1913-1923 yılları arasında kaybolan veya alıkonulup Türk ailelerine verilen çocukların kimlik bilgilerinin TBMM tarafından açıklanmasını talep ettiklerini belirtti.

Yannis Vasilis Kimdir?

11328988_10206430552987744_1993125045_n1974 Samsun Bafra’da doğan Yaylalı, Gönüllü olarak askere giden ve gönüllü olarak komando olan 94 yılında bir çatışmada yaralanıp Şırnak’ta PKK tarafından esir alınmıştı. 2 yıl 3 ay esir kalan Yaylalı orada geçirdiği dönüşüm ile kendi köklerine ulaştı ve barış aktivisti oldu.
Bırakıldıktan sonra 3,5 ay cezaevinde yatan Yaylalı, “Türklük için savaşırken” Rum olduğunu öğrendi. Kendisini “Kürt düşmanı bir insandım.” diye anlatıyor.

Barışın sadece Kürtlere değil herkesin ihtiyacı olduğunu vurgulamak için bir Karadenizli olarak Halil Savda ile birlikte Roboski’den başlatılan “Barış Yürüyüşü”ne katıldı.
Ardından Yannis Vasilis adını aldı ve halen Roboski’de yaşıyor, Pontos halkının uğradığı pogromun tanınması ve barış için çalışmalarını sürdürüyor.

Vasilis kendini şu satırlarla anlatıyor:

“Ben Yannis Vasilis Yaylalı 1974 Samsun Bafra’da dünyaya gelmişim. Yirmili yaslarima kadar Karadeniz’de yaşadım. Yaşadığım yer bana geçmişimi yirmili yaslarımı, Bugünümü ve yarınımı belirleyecek kodlamalar taşıması ile oldukca öğreticidir.

Bu gün bu programı yapacak birikime sahip olmadığım bir dönemde ırkçı ve faşist zehir ile halklara ve inançlara karşı büyük ön yargılama sahiptim.Bu ön yargı ile zorunlu askerliği seve seve kabul ettim. Kürdistan’a ilk gidişim bu yüzden barış için değilde savaş için gitmiş oldum.

Uzun olmayan bir süre kaldığım militarist askeri yapı ile karşı karşıya kaldım. Ben oradan kurtaran şey ise ,yani savaşın dışında kalmamı sağlayan şey PKK gerillalarinin beni esir alması oldu. Savaş için geldiğim Kürdistan , benim militarist kapitalist sistem ile yüzleşme mi sağladı.

Beni PKK gerillaları esir almadan önce bugün çok da övünülemeyecek savaş suçu işledim. Bir çok köyün boşaltılmasında rol oynadım. İki yıldır yaşadığım Roboski benim bir zamanlar savaş suçuna bulaştığım yerdir. Aynı zamanda gerillaların beni esir aldıkları Kela Memed aynı bölgededir.

Barış İçin Aktivite

Kendim ve yaşadıklarım ile yüzleştiğimden beri Komünal sekilde üretmeye çalıştığımız barış için elimden gelen her türlü çabanın sahibi oldum. Burada yeni başladığımız radio programı da bu çabanın bir parçasıdır. Aktivistlerinin barış için yaptıkları etkinlik ve eylemleri bu programda dinleyicilerimiz ile paylaşacağız. Sosyal-Ekolojik, sorunlar için yapılan imza kampanyalarını yine dilimiz döndüğünce her programımız da yer vermeye çalışacağız”

http://direnisteyiz.net/haber/yannis-...

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...